Skanery 3D biorą udział w tworzeniu kolekcji zabytków
Skanery 3D biorą udział w tworzeniu kolekcji zabytków 3D
Skanowanie 3D eksponatów muzealnych to nie tylko trend wyznaczony przez modę i rozwój nowych technologii. To także konieczność dla wielu światowych muzeów. Firma Threeding wykorzystuje skanery 3D marki Artec w tworzeniu kolekcji zabytków 3D Muzeum Historycznego.
Relacja z Bułgarii, Stara Zagora.
Najnowszy projekt firmy Threeding.com polega na stworzeniu kolekcji modeli 3D w oparciu o autentyczne dzieła sztuki będące w zbiorach Muzeum Historycznego w Starej Zagorze w Bułgarii. Artefakty z kolekcji jednego z największych muzeów historycznych Europy Wschodniej zostaną zeskanowane przy użyciu skanerów marki Artec. Skaner 3D Eva oraz skaner Spider zaprojektowane i stworzone przez wiodącego producenta profesjonalnego oprzyrządowania pomiarowego biorą udział w kolejnym przedsięwzięciu tego typu. Muzeum otrzyma możliwość dodatkowych dochodów dzięki sprzedaży powstałych w wyniku skanowania 3D modeli, które posłużą nie tylko do celów komercyjnych. Przede wszystkim jednak zeskanowane modele 3D wykorzystane zostaną do projektów naukowych i edukacyjnych.
Etapy prac
Pierwszy etap prac został zakończony. W zeszłym miesiącu pracownicy firmy Threeding przy użyciu wysokiej rozdzielczości skanerów 3D Spider i Eva marki Artec oraz oprogramowania Artec Studio uwiecznili dzieła sztuki pochodzące z terenów starożytnej Grecji, Rzymu i Tracji, a także liczne eksponaty etnograficzne. Dwie dodatkowe sesje skanowania zaplanowano na wrzesień i październik. W tym terminie planują zeskanować i poddać obróbce cyfrowej artefakty pochodzące z czasów prehistorycznych, średniowiecza i zabytki ery nowożytnej.
„Możliwość uchwycenia artefaktów w postaci cyfrowej i udostępnienia ich dzięki projektowi firmy Threeding.com otworzył uczniom i nauczycielom dostęp do fragmentów historii nieznanej wcześniej” – opowiada Artem Yukhin, prezes i dyrektor generalny firmy Artec 3D. „Profesjonalne skanery ręczne marki Artec mają zdolność złapania nawet najbardziej skomplikowanych szczegółów z niezwykłą precyzją i odtworzenia ich dokładnych replik, które, dzięki takim inicjatywom, stają się dostępne dla masowej publiczności.”
Repozytorium modeli 3D
„Praca we wnętrzach Muzeum Historycznego w Starej Zagorze to dla mnie ogromne wyróżnienie i zaszczyt ” – deklaruje Stan Partalev, współzałożyciel firmy. „Muzeum jest jednym z najlepiej zorganizowanych instytucji, jakie kiedykolwiek odwiedziłem. Praca w takim miejscu to kolejny krok do naszego celu: stania się wiodącym repozytorium drukowanych modeli 3D zabytków historycznych i dzieł sztuki. „
Dzięki tej współpracy Threeding może dodać do swojego zbioru drukowanych modeli 3D nowe unikatowe eksponaty muzealne, m.in. rzeźby, tabliczki wotywne, marmurowe kolumny, zdobienia architektoniczne i wiele innych. To przedsięwzięcie jest kontynuacją udanej współpracy między firmą Threeding i Narodowym Muzeum Historii Wojska oraz Regionalnego Muzeum Historycznego w Warnie i Perniku. Już teraz firma zgromadziła ponad 500 obiektów muzealnych w formacie 3D, nietrudnym do wydrukowania. Modele 3D pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego i wkrótce będą dostępne na rynku.
Artec 3D – czołowa marka skanerów 3D
Artec 3D jest światowym liderem w rozwoju i produkcji profesjonalnego sprzętu i oprogramowania do skanowania 3D. Niezwykle szybkie, mobilne i skuteczne skanery Artec 3D są używane przez tysiące ludzi na całym świecie. Zamysłem firmy Artec jest rozpętanie rewolucji 3D poprzez wprowadzenie nowych technologii 3D wszędzie, gdzie to tylko możliwe.
Firma Threeding.com – pionier na rynku modeli 3D
Threeding to firma wiodąca na rynku drukowania 3D oraz trójwymiarowych modeli. Powstała w 2013 roku z inicjatywy grupy studentów z Bułgarskiej Narodowej Akademii Sztuki, prowadzonej przez Tzveta-Maria Partaleva i Stana Partalev. Firma ta jest pionierem w dziedzinie trójwymiarowego drukowania zabytków historycznych oraz dzieł sztuki.
Regionalne Muzeum Historii w Starej Zagorze
Regionalne Muzeum Historii w Starej Zagorze zostało założone w 1907 roku. Jest jednym z największych muzeów historycznych w Europie Wschodniej.
W swoich zbiorach posiada około 100 000 eksponatów pochodzących z okresu ery prehistorycznej aż po czasy współczesne. Unikalne eksponaty o światowym znaczeniu to m.in.: Bone Idol, marmurowa antropomorficzna figurka z V wieku p.n.e.; hełm-maska, sarmacki miecz, złoty naszyjnik, latarnie, złote fiolki, ampułki ze szkła z tańczącą kobietą, marmurowa statuetka Orfeusza, wotywne tablice trackiego jeźdźca z II wieku, szkła opakowaniowego moduł, monety Augusta Trayana, kamienna płyta przedstawiająca lwicę z lwiątkiem – godło Starej Zagory, kopia Paisius Istoriya Slavyanobolgarskaya z 1837 roku, pieczęć Towarzystwa Archeologicznego „Augusta Trajana” i wiele innych.