Robot zeskanował silnik motocyklowy używając skanera 3D Spider
12 sierpnia 2015Eventy 3D – skanowanie 3D
19 sierpnia 2015Muzeum figur silikonowych – skanowanie 3D
Spójrz na te twarze! Pośrodku jest prawdziwa osoba, a po lewej stronie maska uzyskana z proszku przy pomocy Skanera 3D Artec MHT. To pierwszy krok w stronę stworzenia silikonowych figur – doskonałych kopii sławnych osób żyjących współcześnie, tak jak silikonowa maska z prawej strony.
Muzeum Planetarium of Union Sarda w Cagliari we Włoszech dodało już do swojej kolekcji wykonane ręcznie figury Baracka Obamy i Moniki Belluci.
Jednak niepełne podobieństwo figur do żywych bohaterów skłoniło twórców maski do zastosowania trzech technologii przestrzennych w trakcie ich pracy. Firma 3DDD, która zajmuje się m.in. produkcją silikonowych lalek, zakupiła skaner Artec MHT. Przy pomocy skanera 3D firma ma zamiar uzyskać maksymalne podobieństwo figur silikonowych do oryginałów.
Eksperymentalny proces
Skaner 3D jest potrzebny w pierwszym etapie pracy – uzyskania trójwymiarowego obrazu. Sam proces skanowania trwa zaledwie kilka minut, a następnie przetwarzanie przez skaner Artec Studio zajmuje około godziny.
1) żywa osoba, 2) model cyfrowy, 3) silikonowa maska do wykończenia, 4) gotowa maska z silikonu
Po zakończeniu skanowania 3D, zdjęcia są przetwarzane tak, aby poprawić kolor i modyfikowane w programie Rhino, aby stworzyć prototyp twarzy. Następnie drukarka 3D drukuje maskę z proszku.
Kolejne prace powierzane są specjalistom: Elena Sardelli i Danilo Carignola (CreaFX) z Florencji, specjalizują się w tworzeniu masek silikonowych.
1) maska z plasteliny, 2) surowa maska silikonowa, , 3) maska z proszku, 4) wykończona maska z silikonu
Glina jest używana do uzyskania negatywnej formy, którą wypełnia się plasteliną, aby nadać odpowiednie rysy (oczy i nierówności skóry). Następne glinę wykorzystuje się ponownie w celu uzyskania negatywnej formy do której wlewa się silikon: powstała maska jest ręcznie malowana, po czym dodaje się oczy, brwi i włosy, które są doklejane pasmo po paśmie. Gdy maska jest gotowa dołącza się ją do manekina.
Wcześniejsze prace
Przed zakupem skanera 3D prototyp otrzymywano przy użyciu modelu 3D. Następnie model był cyfrowo rzeźbiony przez Olega Koreyba z Kijowa (Ukraina).
1) żywa osoba, 2) cyfrowy model, 3) maska z proszku, 4) silikonowa maska, 5) gotowa figura
Kolejny etap prac w zasadzie niewiele różni się od obecnego, jednak na powyższych zdjęciach ewidentnie widać, jak różne są uzyskane efekty. I nic dziwnego – tę samą różnicę można zauważyć porównując żywą osobę z namalowanym portretem.
Próby w przyszłości
Projekt wciąż jest w fazie rozwoju.
Właściciel firmy, Filippo Di Todaro, stwierdził, że główną zaletą skanera 3D jest stosowanie zwykłej lampy błyskowej: aby stworzyć maskę z naturalnym wyrazem twarzy, trzeba zeskanować osoby z otwartymi oczami, co jest niemożliwe przy użyciu skanera laserowego.
Filippo dostrzegł również kolejne atuty skanera 3D: jego lekkość i mobilność, dzięki czemu jest łatwy w transporcie i prosty w użyciu, szybkość skanowania: trwa tylko kilka minut, a jest o wiele szybsze i mniej inwazyjne niż tradycyjne formy wykonane z gliny.
To niezwykle cenne zalety, zwłaszcza gdy pracujesz ze sławnymi osobami.
Spośród różnych skanerów marki Artec, Filippo wybrał model МНТ 3D: ten model jest niezbędny, aby uzyskać wysokiej jakości kolorowe skany całej twarzy.
Jednak doświadczenie pokazuje, że do wyświetlania bardzo drobnych szczegółów w mimice twarzy, każdej rysy i zmarszczki, konieczny jest skaner Artec S 3D. Wyróżnia się bardzo dużą dokładnością z rozdzielczością 0,2 mm, co umożliwia współpracę urządzenia z miniaturowymi obiektami i szczegółami wewnętrznymi.
Połączenie pracy dwóch skanerów 3D pozwoli Filippo osiągnąć tak wysoki stopień podobieństwa powstających figur, że na pierwszy rzut oka mogą zostać uznane za prawdziwych ludzi.
Z wielkim zainteresowaniem będziemy śledzić dalsze działania muzeum i chętnie pokażemy Wam i opiszemy ich najnowsze kreacje na naszej stronie.