Space Spider zwycięzcą w Konkursie Digest Innovation Award
20 maja 2016Skaner 3D EVA LITE
15 lutego 2011Artec Studio 13 – aktualizacja z wieloma ulepszeniami
Użytkownicy skanerów 3D oraz oprogramowania mogą skakać z radości. O to nadszedł moment premiery najnowszej aktualizacji oprogramowania Artec Studio 13. Twórcy oprogramowania wprowadzili wiele udogodnień z zakresu interfejsu użytkownika oraz nowych funkcji. Dodane również zostały nowe tryby i parametry dla skanowania 3D. Co nowego prezentują architekci oprogramowania Artec Studio? Przekonajcie się sami.
Pasek nawigacji 3D w Artec Studio 13
Osoby, które używają lub używały wielu różnorodnych programów, zdają sobie sprawę, iż nie ma nic bardziej drażniącego niż niekorzystny interfejs. Dlatego też Artec wychodzi temu naprzeciw. Nowe funkcje „Dopasuj widok” oraz „Zwiń pasek nawigacji” umożliwiają w elastyczny sposób korzystanie z najważniejszych funkcji, które użytkownicy znajdą teraz pod jednym kliknięciem myszy.
- Dodanie dwóch nowych funkcji
Nowy wygląd paska nawigacji 3D w Artec Studio 13
Nowy tryb wyświetlania „X-Ray” w Artec Studio 13
Nowy tryb wyświetlania modeli pozwala na ich „prześwietlenie” i sprawdzenie czy w ich wnętrzu nie powstały żadne szumy, otwory lub inne niechciane artefakty.
Zdjęcie po lewej stronie przedstawia tradycyjny tryb wyświetlania modelu, zdjęcie po prawej to wyświetlanie X-Ray.
Skanowanie 3D, a nowe możliwości Artec Studio
Niechcący skanowałeś obiekt w zbyt małej odległości? Przez co Twój skan był niedokładny lub trzeba było go powtórzyć? Od teraz użytkownicy mogą zapomnieć już o takich problemach. Twórcy oprogramowania dodali nową opcję, w której zobaczymy kolory odległości. Jest to bardzo pomocna funkcja, ponieważ kolory pokazują nam odpowiednie odległości od skanowanego obiektu. Ta funkcja bardzo usprawnia pracę ze skanerem Artec 3D.
- Teraz możliwe jest przełączanie się między tradycyjnym widokiem ze śledzeniem odległości i kolorową mapą odchyłek
- Nową opcję „Pokaż kolory odległości” można włączyć w panelu skanowania, jest ona ustawiona jako domyślna opcja podglądu skanowania. Pomaga ona w ustawieniu się w odpowiedniej odległości od skanowanego obiektu
Artec Studio 13, funkcja pokaż kolory odległości
Poniższe obrazki pokazują działanie opcji „Pokaż kolory odległości” w praktyce. Kolejno od lewej: skaner znajduje się za blisko skanowanego obiektu, skaner znajduje się w optymalnej odległości od skanowanego obiektu, skaner znajduje się za daleko od skanowanego obiektu
Skaner 3D znajduje się za blisko od obiektu
Skaner 3D znajduje się w odpowiedniej odległości od obiektu
Skaner 3D znajduje się za daleko
Nowe tryby pędzla usuwania cech
Bardzo ciekawą funkcją w Artec Studio jest nowy tryb pędzla usuwania cech, z którego możemy korzystać już teraz nie tylko w obszarze 2D oraz 3D (tak jak w poprzedniej wersji), ale również możemy ją wykorzystać w zaznaczaniu prostokątem, zaznaczaniu lassem oraz w odcięciu przy zaznaczaniu płaszczyzny.
Artec Studio 12:
- 2D
- 3D
Artec Studio 13:
- 2D
- 3D
- Zaznaczanie prostokątem
- Zaznaczanie lassem
- Odcięcie – wybór płaszczyzny
Nowe opcje zaznaczenia w Artec Studio 13
Eksport NIE zamkniętych przekrojów DXF
Ogromną nowością w nowym Artec Studio 13 jest możliwość eksportu nie zamkniętych przekrojów DXF. Dzięki temu nie musimy już skanować całego obiektu o regularnej podstawie (kwadrat, koło itp.) żeby wyciągnąć jego przekrój. W ten sposób możemy zaoszczędzić czas, który musielibyśmy przeznaczyć na skanowanie detalu ze wszystkich stron. Dodatkowo eksport nie zamkniętych przekrojów pomaga w wyciąganiu wymiarów uszkodzonych lub niepełnych detali.
Eksport nie zamkniętego przekroju z Artec Studio 13 (format pliku: DXF)
Import przekroju w ZW3D 2018 (format pliku: DXF)
a) Nowe formaty eksportu dla chmury punktów
- PTX
- XYZ
- BTX
Teraz jednym kliknięciem jesteśmy w stanie zapisać i eksportować zeskanowane dane jako chmurę punktów w formacie PTX i BTX. Jest to bardzo pomocne w późniejszej pracy na plikach w oprogramowaniu takim jak np. Geomagic Design X.
Eksportowanie projektu do chmury punktów w Artec Studio 13
b) Wyświetlanie 3D dla chmur
- Nowy parametr: Point-Cloud Polygon Limit (Limit wyświetlanych wielokątów dla chmury punktów), usprawniający płynniejsze wyświetlanie obrazu w obszarze roboczym Artec Studio 13.
Limit wyświetlanych wielokątów dla chmury punktów w Artec Studio 13
- Dla szybszego renderingu 3D, surowe skany ze skanera Artec Ray będą teraz pokazywane w trójwymiarowym obszarze roboczym jako uproszczone wielokąty. Taki tryb jest używany tylko do wyświetlania danych, oryginalne dane skanowania ze skanera Artec Ray (chmura punktów) są cały czas w wysokiej rozdzielczości
- W celu wyświetlania poprawnej geometrii skanów, należy zwiększyć wartość „Limitu wyświetlanych wielokątów dla chmury punktów” przed sesją skanowania 3D
- Duża ilość zeskanowanych danych może spowodować opóźnienia w działaniu programu na starszych lub wolniejszych modelach kart graficznych
c) Nowe tryby i parametry skanowania 3D
- Pozioma i pionowa gęstość punktów
- Przechwytywanie tekstury
- Korekcja nachylenia (w trakcie testowania)
Nowe parametry skanowania 3D w Artec Studio 13
d) Wsparcie dla znaczników i sfer
- Zaznacz opcję „Check boards” przed sesją skanowania 3D, jeśli używasz znaczników w szachownicę
- Dodaj średnicę sfer jeśli używasz niestandardowych sfer
- Zaznacz obie opcję, jeśli jednocześnie używasz niestandardowych sfer i znaczników w szachownicę w tej samej sesji skanowania
Wsparcie dla znaczników i sfer w Artec Studio 13
e) Nowe polecenie: Triangulacja skanu Ray’a
- Dostępne w narzędziach, kiedy zaznaczona jest chmura punktów w obszarze roboczym
- Szybko przekształca chmurę punktów na wielokąty
- Znajduje zastosowanie w przypadku gdy chcemy użyć poleceń, które działają tylko na wielokątach (np. pomiary)
Kierunek rozwoju Artec Studio w kolejnych latach
- Kompatybilność z kartami graficznymi Intel
- Łączenie w czasie rzeczywistym nie działa na kartach graficznych Intel w tej wersji
- Dlatego jest ona domyślnie wyłączona na tabletach ze zintegrowaną kartą graficzną Intel
- Algorytmy
- Dokładność badania jakości nowego algorytmu globalnej rejestracji jest cały czas rozwijane
- Metoda nakładania tekstury „Podgląd” nie działa poprawnie jeśli jest więcej niż jeden plik z teksturą
- Pomiary
- Adnotacje nie są jeszcze kompatybilne z nowym sposobem renderingu 3D i nie działają w tej wersji
- Sekcje, stworzone w Artec Studio 13 Early Access, będą utracone w finałowej wersji Artec Studio 13 (Wszystkie typy pomiarów będą normalnie zapisane w projekcie)
- Artec Ray:
- Skany 360° z największą gęstością punktów są przechwytywane bez tekstury
- Chmury punktów ważące więcej niż 6GB nie są importowane we Artec Studio 13
Podsumowanie
Możliwości jakie niesie ze sobą nowa wersja Artec Studio, zauważalnie usprawniają pracę użytkownika. Nowy tryb wyświetlania modeli X-Ray oraz płynniejsze ich obracanie pozwala na szybszą i efektywniejszą kontrolę poprawności procesu skanowania. Eksport nie zamkniętych przekrojów modeli .stl sprawdza się świetnie w przypadku gdy chcemy na ich podstawie zamodelować lub pomierzyć zeskanowany detal w programie cadowskim. Dodatkowo firma Artec 3D zadbała o to by etapy tworzenia modelu .stl ze skanu (edycja, procesy globalnej rejestracji, procesy scalania oraz nakładanie tekstury) trwały jeszcze krócej i były dokładniejsze. Nowa wersja programu została dostosowana do najnowszych modeli skanerów 3D firmy Artec 3D, czyli Artec Ray i Artec Leo. Wierzymy, że wprowadzone nowości i usprawnienia pomogą użytkownikom w sprawniejszej pracy z produktami firmy Artec 3D.