moda 3D, Moda 3D czyli innowacyjne projektowanie high fashion
Modele 3D w Galerii Google dzięki skanerom Artec Eva
1 września 2015
moda 3D, Moda 3D czyli innowacyjne projektowanie high fashion
Skanowanie 3D zabytków i dzieł sztuki
18 września 2015

Moda 3D czyli innowacyjne projektowanie high fashion

moda 3D, Moda 3D czyli innowacyjne projektowanie high fashion

Moda 3D czyli innowacyjne projektowanie high fashion

Kolekcja Anny Wilhelmi

Anna Wilhelmi, niemiecka projektantka mody z Berlina zamierza stworzyć innowacyjną kolekcję High Fashion. Projektantka szukała inspiracji dla swojej najnowszej linii odzieżowej i znalazła je w ponadgabarytowych, wyściełanych uniformach amerykańskich piłkarzy. Szerokie barki mają sprawić wrażenie silniejszej sylwetki na wzór męskiego ciała. Jej innowacyjne projekty 3D na pewno wzbudzą wiele emocji, a może nawet wywołają burzę w świecie fashion 3D.

Ta kolekcja faktycznie jest odzwierciedleniem sposobu w jaki Anna postrzega modę: „Przede wszystkim powinno być zabawnie, gdyż przemysł odzieżowy ma skłonności do traktowania mody zbyt poważnie”.

moda 3D, Moda 3D czyli innowacyjne projektowanie high fashion

Proces kreacji fashion 3D

Nowością w sensacyjnym świecie mody jest nie tylko użycie tych samych wzorów, lecz również nietypowy proces produkcji. Do realizacji swoich artystycznych wizji projektantka użyła połączonych skanerów 3D, odpowiedniego oprogramowania do projektowania 3D oraz drukarek 3D. Bazując na swoich początkowych szkicach, Anna stworzyła w programie 3D ramę wykonaną z cienkiej siatki i zamontowała ją na wysokości klatki piersiowej modelu. W dalszej fazie projektowania naniosła na konstrukcję bandaże gipsowe, aby stworzyć właściwą sylwetkę.

moda 3D, Moda 3D czyli innowacyjne projektowanie high fashion

Mały skaner 3D Eva marki Artec posłużył do skanowania 3D. Dzięki szybkości i dokładnej pracy skanera Eva otrzymano skany 3D ponad tuzina modeli.

Oprogramowanie 3D Artec Studio kompatybilne ze skanerami 3D wyświetla wyniki w czasie rzeczywistym.” – komentuje współpracujący z projektantką Antonius Köster – „Zawsze widzisz aktualny postęp skanowania i możesz po prostu zeskanować te części, które wcześniej nie zostały uchwycone. Program 3D automatycznie zestawia wszystkie poszczególne skany razem w jednym modelu 3D”.

moda 3D, Moda 3D czyli innowacyjne projektowanie high fashion

Zeskanowane gipsowe modele 3D zostały wykorzystane przez projektantkę jako „surowy”  szablon cyfrowy. Przy pomocy programu do modelowania 3D, szablony skanowania zostały dopracowane i starannie wykończone. Powierzchnie szablonów wygładzono i wyrównano z każdej strony. Krawędzie również zostały wyrównane, a niektóre modele uzyskały strukturę powierzchni maksymalnie zbliżoną do uniformów amerykańskich piłkarzy. Później Anna i Antonius dodali detale: oczka, paski i wiązania z tkanin lub innych materiałów. W końcowym etapie produkcji drukarka 3D wydrukowała modele cyfrowe ze sproszkowanego tworzywa sztucznego. Na pierwszy rzut oka duże i wytrzymałe, a jednak wbrew pozorom kobiece i delikatne, gotowe elementy stały się częścią projektu odzieżowego. Tak właśnie powstała odzież 3D, najnowsza kolekcja Anny Wilhelmi.

Projektantka o technologii 3D

Później sama projektantka komentowała: „W technologii 3D ekscytujące jest dla mnie to, że nie mam już żadnych ograniczeń technicznych w tworzeniu moich wzorów. Nie muszę też przechodzić przez żmudny proces zrozumienia programu 3D, aby tworzyć wirtualne kompleksowe formy organiczne.

Skanery 3D marki Artec są łatwe w użyciu i łatwo mogę tworzyć cyfrowe modele z wykonanych przeze mnie ręcznie modeli. Nie ma żadnych ograniczeń dla mojej wyobraźni! To, czego nie uda mi się zrobić  ręcznie, wykonuję na modelu cyfrowym – po prostu fantastycznie! Skanery 3D Artec dają mi taką możliwość!”- deklaruje podekscytowana projektantka..