, Czy można skanować 3D budynki?
Czy można skanować 3D dzieła sztuki?
5 sierpnia 2021
Pobierz Ebooka!
11 sierpnia 2021

Czy można skanować 3D budynki?

, Czy można skanować 3D budynki?

Czy skaner 3D zeskanuje budynek?

Oczywiście, że można! Najważniejszy jest tutaj dobór odpowiedniego skanera 3D oraz oprogramowania do obróbki.

Czy zastanawialiście się kiedyś, czy możliwe jest skanowanie 3D budynku, zarówno jego wnętrza, jak i bryły zewnętrznej? Jeśli tak, ten wpis jest dla Was!

Zobaczcie efekty skanowania budynków, do którego możesz wykorzystać skaner 3D Ray, oraz przeczytajcie naszego bezpłatnego ebooka, którego możecie znaleźć klikając tutaj. Skanowanie 3D budynków staje się obecnie coraz powszechnie wykorzystywane. Może służyć między innymi do poprawienia elewacji, dobudowania przybudówki, konserwacji zabytkowych wnętrz lub projektowania mebli na wymiar. Zastosowania są ogromne!

Jednak dlaczego jest to tak ważne i dlaczego to akurat skanery 3D idealnie się do tego nadają? 

 

Skanery 3D zapewniają ogromną dokładność mierzenie powierzchni i przenoszenia jej na komputer przy stosunkowo krótkim czasie. Stanowią alternatywę dla laserowych mierników, skracają zdecydowanie czas pracy i pozwalają na niemalże natychmiastowe przeniesienie skanowanej powierzchni na ekran komputera oraz do profesjonalnego oprogramowania.

, Czy można skanować 3D budynki?

REALIZACJE

SKANOWANIE BUDYNKÓW Z ZEWNĄTRZ

Najważniejsze w skanowaniu 3D dużych obiektów jest dobranie odpowiedniego sprzętu 3D, który podoła takim zadaniom. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na czas skanowania, obróbkę danych po zakończonym skanowaniu (ilość zakłóceń) oraz dokładność wyników. Najlepiej, aby proces został zautomatyzowany, jednak należy pamiętać o ograniczeniach, które wynikają z technologii 3D (zasłonięte lub przykryte przedmioty nie będą widoczne na skanie 3D). W celu skanowanie 3D dużych obiektów takich jak właśnie budynki najlepiej jest użyć skanera 3D laserowego dalekiego zasięgu. Przed procesem skanowanie należy dokładnie go rozplanować (w tym pozycje w jakich skaner będzie ustawiony), konieczne może okazać się użycie znaczników.

, Czy można skanować 3D budynki?

„Omiatanie” wiązką lasera przez skaner dalekiego zasięgu (po lewej) oraz planowanie
pozycji skanera w celu uchwycenia zasłoniętych części obiektu (po prawej).

Każde ustawienie skanera 3D dalekiego zasięgu dostarczy do realizacji bardzo duża ilość danych – przez co poza interesującym nas obiektem na skanie mogą znajdować się niepotrzebne elementy otoczenia takie jak drzewa, samochody czy trawnik. Z tego względu bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie skanera 3D tak, aby ograniczyć obszar skanowania do obiektu, który nas interesuje. Usprawni i przyspieszy to znacznie prace podczas obróbki skanów.

Gdy posiadamy już skany 3D idealnie jest, jeśli oprogramowanie może połączyć skany ze sobą na podstawie samej geometrii bez dodatkowych znaczników. Skanowanie 3D bardzo często wykonywane jest w calu inwetaryzacji lub przeprowadzenia zmian i modyfikacji (np. stworzenie zabudowy na taras.

 

Wtedy niezbędne jest uzyskanie charakterystycznych obiektów (płaszczyzn, walców czy przekrojów) na podstawie chmury punktów – dlatego warto zwrócić uwagę, czy oprogramowanie skanera od razu zapewni
nam taką funkcjonalność bez korzystania z dodatkowych (najczęściej bardzo drogich) programów do inżynierii odwrotnej. Takie funkcje posiada na przykład Artec Studio, w którym można nie tylko wykonywać pomiary, ale również dopasowywać prymitywy i zapisywać je w formatach neutralnych (step, iges, parasolid) rozpoznawalnych w większości systemów CAD lub krzywe przekrojów do formatu dxf.

, Czy można skanować 3D budynki?

Skan fragmentu budynku bez znaczników, złożony automatycznie przez program
Artec Studio z dwóch pozycji skanowania.

Najbardziej odpowiednim skanerem 3D do skanowanie budynków z zewnątrz jest Artec Ray – a dlaczego?

Ponieważ jest to laserowy skaner 3D dalekiego zasięgu o wysokiej dokładności pomiaru. Idealnie sprawdza do skanowania bardzo dużych obiektów takich jak budynki czy hale. Zasięg tego profesjonalnego skanera 3D, wykorzystującego rozwiązanie LIDAR wynosi aż 110m. Jest to najszybszy i najbardziej dokładny laserowy skaner 3D dalekiego zasięgu do precyzyjnego odwzorowania dużych obiektów takich jak: turbiny wiatrowe, śruby napędowe statków, samoloty oraz budynki. Generuje skany 3D o najwyższej jakości, wykonuje pomiary z wysoką precyzją, a w swojej klasie posiada najlepszą dokładność kątową. To wszystko sprawia, że wyniki skanowania 3D są zauważalnie lepszej jakości w porównaniu do innych laserowych skanerów 3D dalekiego zasięgu. Poziom zaszumienia pomiarów osiąga absolutne minimum. Przyspiesza to znacząco obróbkę wyników skanowania, a praca na z tym rozwiązaniem jest bezproblemowa.

SKANOWANIE 3D WNĘTRZ BUDYNKÓW

Wyżej została przedstawiona możliwość skanowania całych budynków oraz elewacji, ale jak wygląda skanowanie całego wnętrza budynków – ścian, sufitu, okien, mebli oraz wszystkiego co można znaleźć wewnątrz?

Skany 3D wnętrz mogą być wykorzystywane przez przeróżne branże od architektury wnętrz, gdzie projektant chce pokazać swoją koncepcje na wizualizacji 3D po historyków, którzy dokumentują mury rozpadającego się zamku.  Niezależnie od przyczyny, od czasu do czasu może być konieczne skanowanie całych budynków wewnątrz
lub skanowanie 3D pojedynczych pomieszczeń.

, Czy można skanować 3D budynki?

Pojedynczy skan ściany z płaskorzeźbami i kanapy wykonany za pomocą skanera
Artec Ray.

Skanowanie 3D całych pomieszczeń wraz z rozkładem ścian oraz kubaturą będzie ułatwione jeśli wykorzystany zostanie skaner 3D dalekiego zasięgu taki jak na przykład Artec Ray. Dzięki temu wykorzystując tylko kilka pozycji skanera uzyskany zostanie komplety układ pomieszczeń a sam proces skanowania 3D będzie szybki i przyjemni ze względu na mały wkład pracy użytkownika. Trudne zakamarki, których nie uchwyci skaner dalekiego zasięgu mogą zostać zeskanowane za pomocą mniejszych skanerów ręcznych takich jak Artec Leo lub Artec Eva.

, Czy można skanować 3D budynki?

Zbierz tyle skanów, ile jest konieczne, aby odzwierciedlić cały kształt i skanuj pod
różnymi kątami.

INWENTARYZACJA BUDYNKÓW

Opracowania
Na podstawie pomiarów metodą skaningu laserowego przygotowujemy opracowania architektoniczne dla obiektów różnego typu. Specjalistyczna wiedza z zakresu budownictwa i architektury pozwala nam dostarczać opracowania wysokiej jakości na potrzeby:
• inwentaryzacji zakładów przemysłowych
• inwentaryzacji powykonawczych
• inwentaryzacji do celów projektowych
• inwentaryzacji sprzedażowych

Modelowanie 3D
Efektem skanowania laserowego jest chmura punktów, która wiernie odwzorowuje mierzony obiekt oraz jego elementy. Na jej podstawie tworzymy:
• architektoniczne modele 3D (Revit)
• architektoniczne modele informacyjne (BIM, Revit)
• modele na potrzeby inwentaryzacji
• modele do celów projektowych

Dokumentacja 2D
Chmura punktów pozyskana w procesie skaningu laserowego daje się wykorzystać również do opracowania dokumentacji płaskiej. Wykonujemy:
• architektoniczną dokumentację 2D
• dokumentacja do celów projektowych
• dokumentacja wykonawcza
• zestawienia
• opisy

 

Wizualizacje (wizualizacji nie wykonuję sam, ale mam możliwość zlecenia tego zaufanej osobie)
Model architektoniczny wykonany na podstawie chmury punktów, może być z powodzeniem wykorzystany do stworzenia wizualizacji, animacji czy spaceru wirtualnego. W zależności od potrzeb tworzymy:
• wizualizacje marketingowe
• wizualizacje sprzedażowe
• wizualizacje koncepcyjne
• spacery wirtualne
• panoramy 360

Wyceny
Każdy projekt rozpoczynamy od ustalenia zakresu opracowania oraz celów i wymagań klienta.
Do wyceny potrzebne będą podstawowe informacje o planowanej realizacji:

Zakres prac – co powinno zawierać opracowanie? Rzuty, elewacje, przekroje, model 3d, model 3d oraz opracowanie 2d, wymiary, opis, zestawienia, itd.
Szczegółowość opracowania – jakiego poziomu detalu lub informacji oczekuje klient
Rodzaj obiektu, wnętrza lub przestrzeni – co będzie przedmiotem opracowania?
Cel opracowania – w jakim celu jest tworzone opracowanie, na które elementy zwrócić szczególną uwagę, co jest szczególnie istotne?
Środowisko BIM/CAD – aby zapewnić sprawny przepływ informacji i wymianę danych musimy wiedzieć w jakim formacie BIM/CAD ma zostać przekazane opracowanie.

Doświadczenie:
• doświadczenie przy realizacji inwentaryzacji z chmury punktów, w tym:
o obiekty o powierzchni 18tyś. m2
o obiekty o skomplikowanej konstrukcji stalowej
o obiekty zabytkowe
o obiekty mieszkalne
• praca na najnowszych wersjach oprogramowania firmy Autodesk oraz Faro
• wykształcenie wyższe kierunkowe (Wydział Architektury, PK)

SKANERY DO SKANOWANIA 3D BUDYNKÓW

, Czy można skanować 3D budynki?

CAŁKOWTA MOBILNOŚĆ

Korzystając ze skanera ręcznego Artec Leo użytkownik ma możliwość wykonywania skanowania 3D na rozmaitych obiektach. Spisze się on doskonale zarówno podczas skanowania detali wnętrz oraz zewnętrznych fasad budynku. Dzięki mobilności użytkownik ma od razu na ekranie skanera dostęp do efektów pracy.

WYCHWYTYWANIE GEOMETRII I ŚLEDZENIE FAKTURY

Jak w przypadku wszystkich skanerów 3D Artec, również podczas używania skanera 3D Leo nie ma potrzeby używania znaczników, ponieważ zastosowano w nim zaawansowaną technologię wychwytywania geometrii oraz śledzenia faktury modelu, a skomplikowane obiekty można zeskanować w technologii HDR.

, Czy można skanować 3D budynki?

WYGODNY DOSTĘPNE DO POZYSKIWANYCH WYNIKÓW 3D

Przenośne, kompaktowe i wszechstronne rozwiązanie LIDAR o dalekim zasięgu jest najnowszą funkcjonalnością skanera laserowego 3D. Wbudowana bateria pozwala skanować wewnątrz jak i na zewnątrz przez 4 godziny, bez potrzeby przebywania blisko źródła prądu, jest to idealne rozwiązanie dla skanowania 3D na wyjazdach. Dzięki temu w łatwy sposób możemy zeskanować budynek i od razu przejść do wyników.

SZYBKA OBRÓBKA SKANÓW 3D

Artec Ray daje najczystsze wyniki skanowania 3D dzięki czemu znacznie skrócony zostaje czas obróbki skanów.

POZOSTAŁE SKANERY

, Czy można skanować 3D budynki?

Skaner 3D Eva Lite jest idealnym wyborem dla tych, którzy poszukują urządzenia, o parametrach, które można określić krótkim opisem – profesjonalny, tani skaner 3D. Eva Lite to siostrzana […]

, Czy można skanować 3D budynki?

Laserowy skaner 3D, dalekiego zasięgu o wysokiej dokładności pomiaru. Idealny do skanowania wielkich obiektów. Zasięg tego profesjonalnego skanera 3D, wykorzystującego rozwiązanie LIDAR wynosi 110m.

, Czy można skanować 3D budynki?

Artec Space Spider to doskonały ręczny skaner 3D do aplikacji CAD. Znajduje on zastosowanie w sektorach takich jak inżynieria odwrotna, projektowanie produktu, kontrola jakości i produkcja […]

, Czy można skanować 3D budynki?

Skanowanie rozpoczyna się po umieszczeniu skanowanego obiektu na okrągłej platformie, a zadaniem operatora jest wybór którejś z inteligentnych ścieżek skanowania.

, Czy można skanować 3D budynki?

Artec Leo to profesjonalny, inteligentny skaner 3D z wbudowanym wyświetlaczem, dzięki któremu możesz obejrzeć skanowany produkt bez konieczności podłączania do komputera! Wygoda użytkowania Artec 3D Leo […]

MASZ PYTANIA?

, Czy można skanować 3D budynki?
Biuro Obsługi Klienta
ul. Jakobinów 23,
02-240 Warszawa Włochy
tel./fax. +48 22 846 21 50
info@skanery3d.eu
Dział sprzedaży
+48 22 846 21 50 wew. 205 – 209
Godziny otwarcia: Poniedziałek – Piątek: 8:00 – 17:00    Rozwiń