skan 3D dzieła sztuki, Czy można skanować 3D dzieła sztuki?
Czy można skanować 3D samochody i motocykle?
4 sierpnia 2021
skan 3D dzieła sztuki, Czy można skanować 3D dzieła sztuki?
Czy można skanować 3D budynki?
6 sierpnia 2021

Czy można skanować 3D dzieła sztuki?

skan 3D dzieła sztuki, Czy można skanować 3D dzieła sztuki?

Skanowanie 3D dzieł sztuki – czy to możliwe?

Zastanawialiście się, czy skanowanie 3D dzieł sztuki jest możliwe i i, jeśli tak, czy jest bezpiecznie? Odpowiedź znajdziecie w tym wpisie!

Oczywiście, że można skanować 3D dzieła sztuki i ze względu na pandemie stało się to jeszcze bardziej popularne niż wcześniej! Skanowanie 3D dzieł sztuki wymaga nie tylko ostrożności, ale też dużej precyzji i dokładności. W czasie pandemii skanery 3D stały się niemalże niezbędne dla muzealnictwa, ze względu na lockdown i zamknięte placówki. Wiele z nich doszło do wniosku, że jeżeli miłośnicy sztuki nie mogę odwiedzić galerii, to galeria przeniesie, przynajmniej na jakiś czas swoją działalność do strefy online.

Tak się też stało. Wiele muzeów zaczęło otwierać wirtualne wystawy dzieł sztuki na swoich strona internetowych. Do stworzenia realistycznych modeli 3D zostały wykorzystane właśnie skanery 3D, które nie naruszają struktury skanowanych eksponatów i w szybki sposób przenoszą obiekty na ekrany komputerów. Dzięki czemu powstały niezliczone wystawy online.

Teraz, gdy muzea otworzyły swoje bramy dla zwiedzających, na stronach pozostały wirtualne wystawy. Pozwala to na oglądanie eksponatów miłośnikom sztuki z całego świata, nawet gdy nie mogą oni pozwolić sobie na przyjazd do danego miejsca!

skan 3D dzieła sztuki, Czy można skanować 3D dzieła sztuki?

Skan 3D Enigmy znajdującej się w Narodowym Muzeum Techniki

REALIZACJE

SKANOWANIE ENIGMY DLA MUZEUM NARODOWEGO TECHNIKI

Skanowanie Enigmy z Muzeum Narodowego to bardzo ważna realizacja tego roku. Pierwszym krokiem digitalizacji Enigmy było skanowanie 3D. W tym celu wykorzystano  skanery ręczne firmy Artec, który ze względu na swoją mobilność pozwala na bezpieczne, szybkie i bezdotykowe skanowanie 3D wybranych obiektów Dodatkowo, laser, który jest wykorzystywany w skanerach 3D jest całkowicie bezpieczny dla drogocennych dzieł sztuki. Artec Leo pozwolił szybko zeskanować całą bryła, natomiast Artec Space Spider umożliwił poprawienie odwzorowania niektórych szczegółów. Dzięki temu uzyskaliśmy chmurę punktów przedstawiających skanowany obiekt.

Cała procedura skanowania obiektów dla Muzeum Techniki zajęła 2 dni robocze – musieliśmy zeskanować obiekty, ich detale z każdej strony, w odpowiedni sposób tak, aby później mieć jak najmniej pracy przy obróbce. Skanery firmy Artec są niezwykle dokładne, więc w połączeniu z pracą dały niesamowity, realistyczny efekt, który możemy oglądać na modelach.

skan 3D dzieła sztuki, Czy można skanować 3D dzieła sztuki?

Na podstawie połączony ze sobą wyników z obu skanerów postała pierwsza siatka trójkątów, która była bardzo szczegółowa, jednak zawierała kilka otworów. Małe i wąskie szczeliny, oraz elementy niewidoczne od przodu obiektu, takie jak fragmenty kabli, lub boczne powierzchnie wtyków, które są osadzone bardzo blisko siebie, nie były możliwe do zeskanowania bez rozbierania obiektu. W celu uzupełnienia brakujących elementów, siatka trójkątów została poddana ręcznej edycji.

Po ręcznych poprawkach, geometria siatki trójkątów została uproszczona, a następnie nałożyliśmy na nią tekstury.

skan 3D dzieła sztuki, Czy można skanować 3D dzieła sztuki?

Digitalizacja zbiorów muzealnych

 

Dzięki skanerom 3D możliwe jest zachowanie eksponatów muzealnych w dobrym stanie prze kolejne lata. Dzięki temu, że zbiory muzealne przenoszone są do świata online nie tylko możemy śledzić je w sieci. Pozwala to również na przekazanie przyszłym pokoleniom osiągnieć naukowych oraz osiągnieć sztuki nawet po ich utraceniu. Połączenie najnowszych technologii z tradycyjnymi metodami naukowymi i tym razem zyskuje popularność w coraz szerszych kręgach zainteresowanych. Poniżej przestawiamy film z digitalizacji.

Zobacz model 3D jednego z obiektów skanowanego za pomocą skanera Artec Leo!

SKANOWANIE EKSPONATÓW NA WIRTUALNĄ WYSTAWĘ

Specjalnie dla muzeum w Gliwicach skanery Artec 3D zostały wykorzystane do tworzenia wirtualnej wystawy, w taki sposób, aby każdy chętny w trakcie pandemii mógł zwiedzić ją prosto na ekranie swojego komputera. Skanery 3D pozwoliły na bezdotykowe zeskanowanie delikatnych eksponatów, aby w następnym kroku przerobić je w modele 3D za pomocą oprogramowania do obróbki skanów i wykorzystanie ich do stworzenia realistycznej wystawy na stronie www.

Już wcześniej muzeum w Gliwicach wykorzystywało zasięgi Internetu, bardzo aktywnie udzielając się w mediach społecznościowych, a strona internetowa była bardzo rozbudowana, jednak dopiero teraz, w czasach pandemii została stworzona wirtualna wystawa.

 

Skanowanie 3D bardzo delikatnych obiektów, takich jak dzieła sztuki wymaga, poza delikatnością i precyzją dużych umiejętności oraz odpowiedniego sprzętu ze względy na brak możliwości dotykania obiektów (brak możliwości oznaczenia).  Skanery 3D dają taką możliwość!

Skanowanie zabytków sakralnych

Również sztuka sakralna jest w obecnych czasach skanowana i przenoszona do świata wirtualnego. Przykład poniższej figury to projekt zlecony przez parafię z kościoła w Starym Wielisławiu. Zlecone zostało skanowanie 3D bardzo cennej rzeźby sakralnej.

skan 3D dzieła sztuki, Czy można skanować 3D dzieła sztuki?

Skanery 3D były niezwykle bezpieczne dla rzeźby w celach przeprowadzenia prac konserwatorskich oraz tworzeniu kopii cyfrowych ponieważ są one całkowicie bezdotykowe a ich światło nie uszkadza struktury rzeźby.  Skanery 3D Eva i Space Spider bardzo często są wykorzystywane do skanowania zabytków, cennych dzieł sztuki i muzealnych artefaktów. Dodatkowo w razie potrzeby jest możliwość skorzystania z oprogramowania 3D, oprogramowania do obróbki skanów 3D Geomagic Wrap, ZBrush i programu ZW3D, który stanowi zintegrowany system CAD/CAM z modułem CAM przeznaczonym m.in. do obróbki drewna.

Następnie metodą frezowania CNC pomniejszona kopia figury została wykonana w drewnie cedrowym przez firmę Scanning 3D.

skan 3D dzieła sztuki, Czy można skanować 3D dzieła sztuki?

Modele 3D w galerii Google

Modele 3D, które zostały stworzone przy pomocy skanera 3D Eva są obecnie  dostępne dla odwiedzających Galerię Google Art Project.

To niesamowite wydarzenie dla miłośników sztuki zostało stworzone przy wykorzystaniu skanerów 3D. Dokładniej mówiąc jest to galeria internetowa Google obejmuje ponad 90000 cyfrowych dzieł sztuki zebranych z ponad 500 muzeów na świecie.  Wybrane dzieła zostały zeskanowane z wykorzystaniem skanera 3D Artec Eva – urządzenie to zostało skonfigurowane tak, żeby stworzyć na specjalne zamównie modele fotorealistyczne artefaktów. Są to między innymi naczynia, statuetki oraz ceramiki. Skany zostały wykonane w bardzo wysokiej rozdzielczości.

skan 3D dzieła sztuki, Czy można skanować 3D dzieła sztuki?

Skanery 3D do skanowania dzieł sztuki!

skan 3D dzieła sztuki, Czy można skanować 3D dzieła sztuki?

CAŁKOWTA MOBILNOŚĆ

Korzystając ze skanera ręcznego Artec Leo użytkownik ma możliwość wykonywania skanowania 3D na rozmaitych obiektach. Spisze się on doskonale zarówno podczas skanowania detali wnętrz oraz zewnętrznych fasad budynku. Dzięki mobilności użytkownik ma od razu na ekranie skanera dostęp do efektów pracy.

WYCHWYTYWANIE GEOMETRII I ŚLEDZENIE FAKTURY

Jak w przypadku wszystkich skanerów 3D Artec, również podczas używania skanera 3D Leo nie ma potrzeby używania znaczników, ponieważ zastosowano w nim zaawansowaną technologię wychwytywania geometrii oraz śledzenia faktury modelu, a skomplikowane obiekty można zeskanować w technologii HDR.

skan 3D dzieła sztuki, Czy można skanować 3D dzieła sztuki?

ROZMIARY I ERGONOMIA

Niewielka waga i ergonomia skanera 3D Artec Eva ma kluczowe znaczenie min. przy skanowaniu stanowisk archeologicznych, pozwalając na uzyskanie dokładnego obrazu znalezisk w krótkim czasie.

ROZDZIELCZOŚĆ 3D

Do 0,5 mm sprawia, że dzięki skanerowi 3D Artec Eva otrzymujesz pliki w doskonałej kolorystyce i wysokiej rozdzielczości.

POZOSTAŁE SKANERY

skan 3D dzieła sztuki, Czy można skanować 3D dzieła sztuki?

Skaner 3D Eva Lite jest idealnym wyborem dla tych, którzy poszukują urządzenia, o parametrach, które można określić krótkim opisem – profesjonalny, tani skaner 3D. Eva Lite to siostrzana […]

skan 3D dzieła sztuki, Czy można skanować 3D dzieła sztuki?

Laserowy skaner 3D, dalekiego zasięgu o wysokiej dokładności pomiaru. Idealny do skanowania wielkich obiektów. Zasięg tego profesjonalnego skanera 3D, wykorzystującego rozwiązanie LIDAR wynosi 110m.

skan 3D dzieła sztuki, Czy można skanować 3D dzieła sztuki?

Artec Space Spider to doskonały ręczny skaner 3D do aplikacji CAD. Znajduje on zastosowanie w sektorach takich jak inżynieria odwrotna, projektowanie produktu, kontrola jakości i produkcja […]

skan 3D dzieła sztuki, Czy można skanować 3D dzieła sztuki?

Skanowanie rozpoczyna się po umieszczeniu skanowanego obiektu na okrągłej platformie, a zadaniem operatora jest wybór którejś z inteligentnych ścieżek skanowania.

skan 3D dzieła sztuki, Czy można skanować 3D dzieła sztuki?

Artec Leo to profesjonalny, inteligentny skaner 3D z wbudowanym wyświetlaczem, dzięki któremu możesz obejrzeć skanowany produkt bez konieczności podłączania do komputera! Wygoda użytkowania Artec 3D Leo […]

MASZ PYTANIA?

skan 3D dzieła sztuki, Czy można skanować 3D dzieła sztuki?
Biuro Obsługi Klienta
ul. Jakobinów 23,
02-240 Warszawa Włochy
tel./fax. +48 22 846 21 50
info@skanery3d.eu
Dział sprzedaży
+48 22 846 21 50 wew. 205 – 209
Godziny otwarcia: Poniedziałek – Piątek: 8:00 – 17:00    Rozwiń