Pobierz Ebooka!
11 sierpnia 2021
, Czy można skanować 3D zwierzęta?
Czy można skanować 3D jedzenie?
27 sierpnia 2021

Czy można skanować 3D zwierzęta?

, Czy można skanować 3D zwierzęta?

Czy skaner 3D sprawdzi się przy skanowaniu zwierząt?

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek czy możliwe jest skanowanie 3D organizmów żywych takich jak zwierzęta? Czy można zeskanować swojego czworonożnego pupila? Albo dzikie zwierzę? Czy skanery 3D można wykorzystać do leczenia zwierząt? A jeśli tak czy jest to bezpieczny proces? Ile trwa i czy to, że zwierzę dużo się rusza jest przeszkodą? Przeczytajcie poniższy artykuł i przekonajcie się, że skanowanie 3D jest dużo bardziej elastyczne niż może nam się wydawać!

Jak najbardziej możliwe jest skanowanie 3D zwierząt. Przedstawiamy przykład, który widoczny jest po prawej stronie – Wilson, 7-letni labrador, który został zeskanowany przy pomocy skanera 3D LEO.

Skaner 3D LEO idealnie sprawdza się przy skanowaniu organizmów żywych w tym zwierząt lub ludzi, ze względu na swoją mobilność. Jest to skaner 3D, który nie wymaga podłączenia do komputera. Posiada on kolorowy wyświetlacz, dzięki czemu od razu widoczny jest podgląd skanu! Wbudowana bateria oraz połączenie WiFi sprawiają, że osoba obsługująca skaner ma ogromną swobodę ruchów!

, Czy można skanować 3D zwierzęta?

Model 3D labradora wykonany z pomocą skanera 3D

REALIZACJE

SKANOWANIE LABRADORA

Labrador to pies, dla którego dużą motywacją jest jedzenie (wszyscy wiemy, że domowe zwierzęta łatwiej współpracują z pomocą smaczków)! Z tego względu bez  dużej ilości smakołyków ten skan nie miałby miejsca. Po dłuższej namowie Wilson usiadł na wygodnym podnóżku, co pozwoliło na 30 sekund względnego bezruchu. Dzięki temu możliwe stało się skanowanie 3D ze wszystkich stron, od góry i od dołu. Od początku do końca Wilson wpatrywał się w przysmaki, które miał wkrótce otrzymać jak nagrodę! Ważne było szybkie podnoszenie i opuszczanie skanera 3D podczas ruchu, co skutkowało ścieżką w kształcie fali sinusoidalnej, którą skaner 3D obrał wokół siebie, zapewniając najszybszy i najbardziej kompletny skan. Przetwarzanie wymagało tylko kilku poprawek. Następnie otomana została sama zeskanowana i połączona ze skanem Wilsona w jeden model.

SKANOWANIE DZIOBA TUKANA

Skanery 3D mogą również nieść pomoc. Przedstawiamy przykład, gdzie skaner 3D Artec Space Spider pomógł tukanowi odzyskać sprawność i wrócić do swojego naturalnego środowiska. Praca okazała się prostsza niż się spodziewano dzięki temu, że został wykorzystany skaner 3D Artec Spider, który rejestruje najbardziej skomplikowane szczegóły, również w momencie, gdy tukan lekko się poruszał. Nie było więc potrzeby znieczulania ptaka. Właściwie wydawało się, że tukan nawet współpracował ułatwiając pracę skanującym. Podczas całej sesji skanowania był bardzo spokojny. Skaner 3D Spider zarejestrował obraz 3D kikuta górnej części dzioba w wysokiej rozdzielczości, dostarczając danych niezbędnych do wykonania protezy.

Dzięki technologii 3D można było odtworzyć dziób ptaka i sprawić, że znów mógł samodzielnie jeść.

Zobaczcie film z tego projektu!

SKANOWANIE 3D ŁAPY PSA W CELU STWORZENIA ORTEZY

Skanery 3d mogą również ratować życie i zdrowie zwierzą. Jedna z bardzo poruszających historii związana jest z psem, który miał problemy z tylną łapą. Ze względu na to, że przeszczep, który miał ułatwić mu chodzenie nie przyjął się konieczne było zaprojektowanie oraz stworzenie ortezy, aby w dalszym ciągu mógł chodzić. Niestety żadna z tych, które już powstały i były możliwe do zakupienia nie pasowała na niego, były obierające, źle dopasowane. Podjęta została decyzja o skanowaniu 3D łapy psa i stworzeniu specjalnej ortezy, dzięki której pies będzie mógł poruszać się bez bólu. Model 3D został wykonany za pomocą skanera 3D Space Spider (zdjęcie ze skanowania 3d poniżej). Następnie skany 3D zostały wysłane do specjalnej firmy, która zajęła się stworzeniem ortezt! Finał historii jest taki, że dzięki skanerom 3D piesek wrócił do życia oraz do swoje pracy (jest to pies terapeutyczny).

, Czy można skanować 3D zwierzęta?

Skanowanie łapy psa za pomocą skaner Spacer Spider

Jak widać powyżej skanery 3D są coraz szerzej wykorzystywane do ratowania życia i zdrowia zwierząt. Dzięki nim rozwija się weterynaria. Poniżej zobaczcie skany 3D łapy.

, Czy można skanować 3D zwierzęta?
, Czy można skanować 3D zwierzęta?
, Czy można skanować 3D zwierzęta?

Skany 3D łapy psa potrzebne do stworzenia protezy

SKANOWANIE 3D ALIGATORA W CELU STWORZENIA PROTEZY OGONA

Skanery 3D mogą również ratować życie dzikich zwierząt takich jak wspomniany wcześniej tukan czy tak jak tutaj, aligator, który stracił swój ogon. Przez to pływał dużo wolniej niż inne aligatory, chodził dużo wolniej, nie mógł funkcjonować jak inne dzikie zwierzęta. Dzięki skanerowi 3D Artec Eva odzyskał sprawność. Zobaczcie jak.

, Czy można skanować 3D zwierzęta?

Aligator bez ogona, dla którego została stworzona proteza

Przed wykonaniem ogona wraz z zespołem naukowców został obliczony właściwy rozmiar, waga i gęstość ogona  takiego, który byłby zrównoważony w stosunku do reszty jego ciała i równomiernie rozłożony. Po wykonaniu tych pomiarów profesjonaliści wybrali jeden z okazów z laboratorium jako model dla nowego ogona. Zespół próbował wcześniej skanować ogon aligatora za pomocą laserowego skanera 3D, ale jakość skanowania była zbyt niska, aby uchwycić wystarczającą ilość szczegółów, więc skontaktował się ze sprzedawcą Artec 3D , aby dowiedzieć się, czy chcą współpracować przy tworzeniu nowego ogona. Na miejscu został użyty skaner 3D Artec Eva do wykonania modelu 3D w wysokiej rozdzielczości „odlanego ogona” niedawno zmarłego aligatora podobnej wielkości Skaner Artec Eva 3D działa poprzez rzucanie wzoru światła na powierzchnię obiektu, a kiedy wraca do skanera, zniekształcone światło jest natychmiast analizowane przez oprogramowanie Artec Studio, a kształt obiektu jest identyfikowany i rejestrowany w wysokiej rozdzielczości do 16 klatek/sekundę.

, Czy można skanować 3D zwierzęta?

Skanowanie 3D aligatora

 

Firma przetworzyła uzyskane dane w Artec Studio, modyfikując model 3D, naprawiając kilka wad i dopasowując rozmiar, aby idealnie pasowały do ​​tego, co pozostało z ogona aligatora. Przez eksport plików jako STL powstał ogon wydrukowany w 3D. Artec Eva był idealny do tego projektu ze względu na jego potężną rozdzielczość: możliwość uchwycenia detali o wielkości nawet 0,5 mm. 

, Czy można skanować 3D zwierzęta?

Model 3D ogona

 „Dokładna kontrola nad szczegółami rozmiaru i kształtu ogona, którą uzyskujemy w procesie cyfrowym, daje nam szansę na rzeczywiste eksperymentowanie z różnymi właściwościami, abyśmy mogli lepiej zrozumieć, w jaki sposób proteza wpływa na aligatora”. powiedział. Po wydrukowaniu niestandardowego modelu w 3D naukowcy stworzyli jego silikonowy odlew, z którego wykonano na zamówienie kilka protez dla aligatora. Teraz, za każdym razem, gdy go przypinają, zachowuje się tak naturalnie, jakby zawsze tam był. Podczas noszenia nie wykazuje oznak stresu ani dyskomfortu, co jest dowodem na to, że musi być dla niego naturalny.

, Czy można skanować 3D zwierzęta?

Aligator z nowym ogonem

Skanowanie 3D zwierząt morskich

Jeśli myślałeś, że skanowanie 3D i woda nie pasują do siebie, zastanów się jeszcze raz i zobacz poniższy projekt! Profesjonalne rozwiązania skanowania 3D firmy Artec zostały wykorzystane w ekscytującym projekcie biologii morskiej. Mimo że skanery Artec 3D nie są jeszcze wodoodporne, okazały się idealnym rozwiązaniem do dokładnego uchwycenia mieszkańców błękitnego morza. Łącząc przenośny skaner 3D Artec Eva z profesjonalnym oprogramowaniem CAD udało się zeskanować zwierzęta morskie. 

Film ze skanowania 3D zwierząt morskich

Zespół szukał rozwiązania, które szybko i bezpiecznie zeskanuje 3D morskie stworzenia. Skanowanie 3D staje się coraz bardziej popularne w tej nietypowej branży – pomaga zarówno badać jak i chronić morskie stworzenia. Potrzebował również oprogramowania, które dałoby jemu i jego zespołowi swobodę i narzędzia do tworzenia spersonalizowanych tagów. Wybrali najpopularniejszy skaner 3D firmy Artec, Artec Eva, i połączyli go z oprogramowaniem do skanowania i przetwarzania końcowego Artec Studio 12. 

, Czy można skanować 3D zwierzęta?

Skanowanie 3D delfina

Zespół twierdzi, że skanowanie 3D jest optymalnym sposobem zbierania danych na temat dużych zwierząt i uzyskiwania wiarygodnych informacji, które można łatwo zbadać i wykorzystać. Bez użycia tej ważnej technologii znaczna część fazy rozwoju musiałaby opierać się na nielicznych, szacunkowych danych, które mogą nie zostać poprawnie przełożone na rzeczywiste zastosowanie. „Kiedy zdecydowaliśmy się na skanowanie 3D, marka Artec dość szybko wyróżniła się swoją użytecznością, funkcjonalnością i fantastycznym oprogramowaniem, które wykonało za nas większość ciężkiej pracy” – mówi członek zespołu.  W ramach projektu Lloyd i jego zespół wykorzystali lekki skaner 3D Artec Eva do szybkiego i dokładnego przechwytywania danych 3D zarówno od martwych, jak i żywych zwierząt morskich, takich jak rekiny, żółwie i delfiny, a także niektórych gatunków ryb i krabów. Korzystanie z Evy zapewniło im uzyskanie potrzebnych danych pomiarowych przy skanowaniu 3d zwierząt zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Dzięki przenośnemu akumulatorowi Artec 3D skanowanie może odbywać się w dowolnym miejscu, nawet tuż nad wodą! Uzyskanie potrzebnych informacji o różnych gatunkach zajęło tylko kilka dni, dzięki czemu korzystanie ze skanowania 3D jest niezwykle efektywne czasowo i bardzo proste, biorąc pod uwagę, że uchwycenie mokrych, błyszczących i poruszających się zwierząt byłoby trudne dla większości skanerów 3D!

, Czy można skanować 3D zwierzęta?

Skan 3D delfina wykonany za pomocą skaner 3D Artec Eva

SKANERY DO SKANOWANIA 3D ZWIERZĄT

, Czy można skanować 3D zwierzęta?

CAŁKOWTA MOBILNOŚĆ

Korzystając ze skanera ręcznego Artec Leo użytkownik ma możliwość wykonywania skanowania 3D na rozmaitych obiektach. Spisze się on doskonale zarówno podczas skanowania detali wnętrz oraz zewnętrznych fasad budynku. Dzięki mobilności użytkownik ma od razu na ekranie skanera dostęp do efektów pracy.

WYCHWYTYWANIE GEOMETRII I ŚLEDZENIE FAKTURY

Jak w przypadku wszystkich skanerów 3D Artec, również podczas używania skanera 3D Leo nie ma potrzeby używania znaczników, ponieważ zastosowano w nim zaawansowaną technologię wychwytywania geometrii oraz śledzenia faktury modelu, a skomplikowane obiekty można zeskanować w technologii HDR.

, Czy można skanować 3D zwierzęta?

ROZMIARY I ERGONOMIA

Niewielka waga i ergonomia skanera 3D Artec Eva ma kluczowe znaczenie min. przy skanowaniu stanowisk archeologicznych, pozwalając na uzyskanie dokładnego obrazu znalezisk w krótkim czasie.

ROZDZIELCZOŚĆ 3D

Do 0,5 mm sprawia, że dzięki skanerowi 3D Artec Eva otrzymujesz pliki w doskonałej kolorystyce i wysokiej rozdzielczości.

POZOSTAŁE SKANERY

, Czy można skanować 3D zwierzęta?

Skaner 3D Eva Lite jest idealnym wyborem dla tych, którzy poszukują urządzenia, o parametrach, które można określić krótkim opisem – profesjonalny, tani skaner 3D. Eva Lite to siostrzana […]

, Czy można skanować 3D zwierzęta?

Laserowy skaner 3D, dalekiego zasięgu o wysokiej dokładności pomiaru. Idealny do skanowania wielkich obiektów. Zasięg tego profesjonalnego skanera 3D, wykorzystującego rozwiązanie LIDAR wynosi 110m.

, Czy można skanować 3D zwierzęta?

Artec Space Spider to doskonały ręczny skaner 3D do aplikacji CAD. Znajduje on zastosowanie w sektorach takich jak inżynieria odwrotna, projektowanie produktu, kontrola jakości i produkcja […]

, Czy można skanować 3D zwierzęta?

Skanowanie rozpoczyna się po umieszczeniu skanowanego obiektu na okrągłej platformie, a zadaniem operatora jest wybór którejś z inteligentnych ścieżek skanowania.

, Czy można skanować 3D zwierzęta?

Artec Leo to profesjonalny, inteligentny skaner 3D z wbudowanym wyświetlaczem, dzięki któremu możesz obejrzeć skanowany produkt bez konieczności podłączania do komputera! Wygoda użytkowania Artec 3D Leo […]

MASZ PYTANIA?

, Czy można skanować 3D zwierzęta?
Biuro Obsługi Klienta
ul. Jakobinów 23,
02-240 Warszawa Włochy
tel./fax. +48 22 846 21 50
info@skanery3d.eu
Dział sprzedaży
+48 22 846 21 50 wew. 205 – 209
Godziny otwarcia: Poniedziałek – Piątek: 8:00 – 17:00







    Rozwiń