Dokładność skanera 3d, Dokładność skanera 3D potwierdzona certyfikatem
Wykorzystanie skanerów 3D w obróbce drewna
25 sierpnia 2016
Dokładność skanera 3d, Dokładność skanera 3D potwierdzona certyfikatem
Twarz / Głowa
31 stycznia 2019

Dokładność skanera 3D potwierdzona certyfikatem

Dokładność skanera 3d, Dokładność skanera 3D potwierdzona certyfikatem

Dokładność skanera 3D Artec Eva potwierdzona certyfikatem dokładności 3D

W temacie skanerów 3d Artec nie składamy pustych obietnic. Podawane przez nas dane techniczne to nie jednorazowe osiągnięcia laboratoryjne. Od teraz, każdy produkowany przez Artec Skaner 3D Artec Eva ma wydawany certyfikat dokładności, który jest zgodny z dobrze znanymi i szanowanymi normami testów VDI / VDE.
Przy zakupie skanera użytkownik otrzymuje certyfikat potwierdzający, że ten skaner był fabrycznie przetestowany i osiągnął wynik co najmniej 0,1mm (100 mikronów) dokładności, jak wskazano w wytycznych VDI / VDE 2634.

Co osiągnięto w dziedzinie dokładności skanerów 3D?

Przez kilka ostatnich lat inżynierowie Artec pracowali nad poprawą dokładności i powtarzalności swojego sprzętu. W listopadzie ubiegłego roku pojawiły się informacje o algorytmie regulacji temperatury (o tym dalej). To znacznie poprawiło dokładność, ponieważ przetwarzane przez skaner dane nie są zaburzane przez wewnętrzną temperaturę urządzenia. Ponadto trwają prace nad poprawą procedur kalibracji fabrycznej, a także doskonaleniu procesu wzajemnej korekcji zniekształceń aparatu i projektora.

Badania i certyfikat.

Dokładność skanera 3d, Dokładność skanera 3D potwierdzona certyfikatem
Każdy wydany certyfikat przedstawia wyniki testów dla poszczególnych skanerów. Skanowany jest obiekt odniesienia (płaszczyzna z 5 półkulami), a zrzuty ekranu przedstawione są w certyfikacie. Będzie można zobaczyć, że błąd w jednej klatce mieści się w wymaganym 0.1mm (2 Sigma). Ten test przeprowadzany jest w odległości 600 mm od przedmiotu.
Co więcej, zostały wykonane prace w celu poprawy niektórych algorytmów filtracji obrazu. Oznacza to, że półkule są lepiej identyfikowane i dokładniej wyświetlane. Każdy certyfikat zawiera pomiary między kulami i promień każdej z nich. Tylko skanery, które wykazują błąd mniejszy niż 0,16 mm otrzymują QA (Gwarancję Jakości 3 sigma)

Dokładność skanera 3d, Dokładność skanera 3D potwierdzona certyfikatem

 

Więcej o regulacji temperatury (więcej informacji naukowych) i kwestia dokładności na mierzonym odcinku.

Fakt, że skaner 3D Artec Eva jest wyposażony w miernik temperatury oznacza, że możemy korygować wahania temperatury za pomocą oprogramowania. Teoretycznie (i to jest regułą dla wszystkich skanerów dostępnych na rynku) w celu uzyskania najbardziej dokładnych wyników należy skanować podczas gdy temperatura wewnętrzna skanera jest dokładnie taka, jaka była w czasie kalibracji fabrycznej.
To bardzo ważne! Zwróćmy uwagę, że różnica pięciu stopni między temperaturą wewnętrzną podczas kalibracji i podczas skanowania, może spowodować przesunięcie detektora o maksymalnie 30 mikronów. To z kolei może doprowadzić do błędu do 0,3 mm w każdej klatce. Oznacza to, że na obiekcie wielkości 1 metra, można zgromadzić błąd rzędu 1.5mm!

Wyeliminowanie błędu.

Celem inżynierów Artec było wyeliminowanie tego błędu. Zrozumiałe, że producent nie chce, aby klienci czekali aż skaner nagrzeje się i ostygnie. Nie chce również, aby w ogóle martwili się tą kwestią. Przecież kto tak naprawdę może wiedzieć, jaka temperatura panuje wewnątrz takiego urządzenia?
Z tego powodu firma Artec opracowała algorytm temperatury wspomniany wcześniej. Oprogramowanie monitoruje temperaturę wewnętrzną, a wyniki dostosowuje odpowiednio tak, że błąd pomiaru jest znacznie zmniejszony. Przetestowano serię skanerów i okazało się, że na odcinku jednego metra, urządzenie gromadzi się nie więcej niż 0,3 mm błędu (1 sigma). Obiekt referencyjny na którym testowano, był wcześniej mierzony za pomocą CMM z dokładnością 7 mikronów.

Dokładność skanera 3d, Dokładność skanera 3D potwierdzona certyfikatem

Dokładność skanera 3d, Dokładność skanera 3D potwierdzona certyfikatem

Każdy skaner 3D będzie wydawany z certyfikatem dokładności. Będzie można go pobrać z konta użytkownika na my.artec3d.com. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, koniecznie wyślij nam wiadomość.

(Źródło)