Aby jak najszersze grono odbiorców mogło korzystać ze zbiorów 3D w dobie pandemii zespół z Muzeum Techniki doszedł do wniosku, że aplikacja będzie najlepszym pomysłem, aby to zrealizować, a żeby w aplikacji mogły znaleźć się zbiory muzeum musiały powstać też modele 3D. Tak zrodził się pomysł wykorzystania skanerów 3D na potrzeby muzeum. Modele w aplikacji musiały być niesamowicie szczegółowe, wyraziste i posiadać wiele detali, aby były w stanie zastąpić widzom prawdziwą wyprawę do muzeum. Skanery firmy Artec sprawdziły się w tej roli! Są one szybkie, dokładne oraz precyzyjne.
Jednym z najważniejszych obiektów, z którymi mieliśmy okazję pracować jest Enigma – najsłynniejsza niemiecka maszyna szyfrująca, której kod został złamany przez Polaków w roku 1932 w Pałacu Saskim w Warszawie. Był to ogromny postęp w pracy nad maszynami szyfrującymi, w następnych latach badania nad Enigmą trwały zarówno w Polsce, jak i we Francji i Wielkiej Brytanii. Enigma to unikat na skalę światową, maszyna szyrfująca, której kod przez lata nie mógł zostać złamany, a to właśni nasi kryptolodzy rozszyfrowali jej kod. Obecnie znajdują się ona w Muzeum Techniki, a dzięki naszym skanerom oraz umiejętnościom i współpracy z muzeum znajdzie swoje miejsce w aplikacji.
„Niespodziewanego nie było nic, czas skanowania oceniam bardzo dobrze, poszło szybko i sprawnie. Obiekty dokładne , detal oddany na dobrym poziomie. Tu trzeba brać pod uwagę to że ja patrzę z perspektywy „plastycznej” a nie technicznej.” – Michał Bojara – specjalista d.s. digitalizacji i multimediów z Narodowego Muzeum Techniki. Skanowanie obiektów przebiegało w spokojny i bezpieczny dla nich sposób. Skanery 3D nie uszkadzają struktury elementów, ponieważ nie mają z nimi bezpośredniego kontaktu, a światło, za pomocą którego wykonuje się pomiary jest neutralne dla eksponatów, przez co skanery 3D mogą być wykorzystywane nawet na bardzo delikatnych, starych i wartościowych obiektach.