robot, Robot zeskanował silnik motocyklowy używając skanera 3D Spider
Zastosowanie skanera 3D w multimediach
30 listopada 2013
robot, Robot zeskanował silnik motocyklowy używając skanera 3D Spider
Muzeum figur silikonowych – skanowanie 3D
13 sierpnia 2015

Robot zeskanował silnik motocyklowy używając skanera 3D Spider

robot, Robot zeskanował silnik motocyklowy używając skanera 3D Spider

Chociaż skanery ręczne 3D Artec zaprojektowane były z tak aby idealnie pasowały do dłoni, nasi klienci udowodnili że również mogą być łatwo zintegrowane z systemami robotycznymi.

Jeden z najnowszych przykładów wbudowania skanera 3D Artec do systemu automatycznego skanowania przedstawiono na poniższym filmie.
Rozwiązanie przewidziane zostało przez norweską firmę NorNet zajmującą się grafiką 3D, drukowaniem i rzeźbieniem. Firma kupiła ostatnio skaner 3D Spider, aby utworzyć cyfrową rejestrację eksponatów muzealnych, takich jak drzeworyty i figury gipsowe,  oraz niedostępnych już na rynku części samochodowych.  Zeskanowane modele 3D obiektów mogą być rekonstruowane za  pomocą drukarki 3D lub maszyn CNC.

Aby sprawdzić czy skaner 3D Spider sprosta ich oczekiwaniom pracownicy firmy NorNet poddali go testowi. Najpierw przymocowali skaner 3D do ramienia robota, Universal Robot 5 (UR5), który ich zdaniem jest prostym i bezpiecznym dla ludzi programem: przykładowo, gdy robot uderzy w napotkaną przeszkodę, natychmiast zatrzymuje się.

„Mam wiele obiektów do skanowania. Chodzi o zautomatyzowanie całego procesu skanowania” – mówi Ben-Tommy Eriksen, szef NorNetu. „Wybrałem skaner 3D Artec Spider ze względu na jego rozdzielczość. Spider widzi najmniejsze detale na drewnianej powierzchni, dlatego jest idealny do mojej pracy.”

Do przećwiczenia automatycznego skanowania 3D, Eriksen użył starego silnika motocyklowego, który posiadał dość złożone zakrzywienie i dziury. Silnik umieszczono na obrotowym stole, a skaner przytwierdzono do ramienia robota poruszającego się wokół skanowanego obiektu. Robot wyposażony w skaner Spider zidentyfikował obszary, które należało ponownie zeskanować, aby wyeliminować dziury w modelu końcowym i uprościć post-processing.

Eriksen był bardzo zadowolony z efektów pracy Spidera: „Jak możecie zobaczyć wszystko zadziałało bezbłędnie.”

robot, Robot zeskanował silnik motocyklowy używając skanera 3D Spider