skanowanie 3D, Tajemnice Terakotowej Armii w Chinach
Skanery 3D w kinie – Schwarzenegger jako Terminator Genisys
10 sierpnia 2015
skanowanie 3D, Tajemnice Terakotowej Armii w Chinach
Geomagic – program do skanerów 3D
7 sierpnia 2015

Tajemnice Terakotowej Armii w Chinach

skanowanie 3D, Tajemnice Terakotowej Armii w Chinach

Skanowanie 3D rzuca nowe światło na tajemnice Terakotowej Armii w Chinach

 

Naukowcy z Northwest University w Chinach używają skanerów 3D do digitalizacji szczątków czaszek i kości kobiet znalezionych w mogiłach wokół Mauzoleum Pierwszego Cesarza Qin, Qin Shi Huang. Nekropolia jest miejscem „Terakotowej Armii”, stanowiąc kolekcję tysięcy posągów naturalnej wielkości figur przedstawiających wojskowych i koni.

„Najwspanialszy Grób na Ziemi. Sekrety starożytnych Chin”

Stacja BBC wyemitowała niedawno film dokumentalny pod tytułem „Najwspanialszy Grób na Ziemi. Sekrety starożytnych Chin”. W oparciu o przeprowadzone badania potwierdzono, że udział w projektowaniu Terakotowej Armii mieli starożytni greccy artyści. Odkrycie wzbudziło ogromne zainteresowanie opinii publicznej. Jest to jedno z najbardziej niesamowitych dokonań archeologicznych w historii ludzkości.

Warto wiedzieć, że u podstaw sukcesu naukowców leży praca ze skanerami 3D firmy ARTEC.

Naukowcy z Uniwersytetu Północno-Zachodniego, zdołali przy użyciu skanerów 3D Artec uchwycić kształty i fakturę czaszek oraz innych kości młodych kobiet. Kości zostało odnalezione w grobach położonych wokół starożytnego mauzoleum, które rozciąga się niemal na  cztery mile. Dzięki badaniom za pomocą skanerów 3D i cyfrowym obrazom starożytnych szczątków, naukowcy byli w stanie zrozumieć więcej na temat pochodzenia i roli tych kobiet. Dzięki temu częściowo uchylono skrawki tajemnic skrywanych wokół starożytnego grobowca i jego trwającej 38 lat budowy.

Artem Yukhin, prezes i dyrektor zarządzający firmy Artec 3D:

„Praktyka skanowania 3D szybko stała się ważnym i użytecznym narzędziem stosowanym dla ochrony dziedzictwa historycznego. Stosowana jest zarówno na miejscu, jak i w laboratorium. Zdolność do łatwego tworzenia szczegółowych modeli 3D jest nieoceniona. Szczególnie kiedy mamy do czynienia z artefaktami i szczątkami sprzed 2000 lat, które z uwagi na upływ czasu nieuchronnie ulegają rozkładowi. Pamiętajmy, że proces skanowania 3D umożliwia współpracę ekspertom w dziedzinie archeologii, paleontologii i antropologii na całym świecie. „

skanowanie 3D, Tajemnice Terakotowej Armii w Chinach

ARTEC SPACE SPIDER

W procesie skanowania 3D w mauzoleum w Xi’an, naukowcy Z Uniwersytetu Northwest użyli ręcznego skanera 3D Artec Spider. Spider jest w stanie przetwarzać nawet milion punktów na sekundę. Jego rozdzielczość to do 0,1 mm, a dokładność do 0,05 mm. Skaner 3D rejestruje (mierzy) geometrię przedmiotu emitując światło niebieskie. Pozwala ono obliczyć odległość za pomocą siatek trójkątów. Tym razem skaner 3D Spider uzyskał teksturę kości z najdrobniejszymi szczegółami. Detale mogły być widziane już podczas rzeczywistego procesu skanowania, jak i w ostatecznym modelu 3D” – relacjonuje Li Kang, badacz na Wydziale Geologii Uniwersytetu Northwest. „Oprócz wykorzystywania technologii 3D dla ochrony dziedzictwa kulturowego, Uniwersytet współpracuje także z policją używając skanerów 3D Artec do rekonstrukcji twarzy.”

Skaner 3D Artec Spider

W oparciu o dane uzyskane z tomografii komputerowej CT, pracownicy naukowi z Uniwersytetu Northwest stworzyli własną bazę medyczną złożoną z ponad 2000 modeli 3D głów Chińczyków, które mogą być posłużyć do tworzenia siatek modeli 3D w celu rekonstrukcji twarzy niezidentyfikowanych czaszek, takich jak odkryte starożytne szczątki lub ofiary przestępstw. Takie techniki jak skanowanie 3D i metody opracowania skanów 3D mogą być wykorzystywane przez naukowców do ustalania, czy starożytny „obiekt” mógł rzeczywiście przybyć z Grecji, aby przekazać swoje artystyczne doświadczenia chińskim rzeźbiarzom.

skanowanie 3D, Tajemnice Terakotowej Armii w Chinach

Ekspresja artystyczna, czy portrety ponad 8000 osób?

Dane uzyskane w procesie skanowania 3D zostały wykorzystane przez kolejne grupy badawcze, aby dowiedzieć się więcej na temat starożytnego grobowca, a w szczególności Terakotowej Armii. Dwa lata temu, naukowcy z University College w Londynie rozpoczęli badania  z wykorzystaniem technologii 3D w celu ustalenia, czy posągi niemalże 8000 żołnierzy z Terakotowej Armii wykonano w oparciu o modele prawdziwych ludzi. Po uzyskaniu skanów 3D  naukowcy byli w stanie przeanalizować modele 3D i spróbować ustalić, czy różnice w rysach twarzy i minach były efektem artystycznej ekspresji czy też posągi zostały przeznaczone do przedstawiania pojedynczych żołnierzy różnych grup etnicznych lub nawet narodowości.