skanery 3D, Skanery 3D umożliwią ukończenie bazyliki Sagrada Familia
Zastosowanie skanerów 3D w muzealnictwie i archeologii
30 listopada 2013
skanery 3D, Skanery 3D umożliwią ukończenie bazyliki Sagrada Familia
Tukan Grecio wrócił do zdrowia dzięki technologii 3D
29 listopada 2017

Skanery 3D umożliwią ukończenie bazyliki Sagrada Familia

skanery 3D, Skanery 3D umożliwią ukończenie bazyliki Sagrada Familia

Sagrada Familla zostanie ukończona dzięki skanerom 3D

Skanery 3D i technologia drukowania 3D jest obecnie jednym z głównych narzędzi używanych przy budowie barcelońskiej katedry Sagrada Familia. Dzięki nowej technologii 3D budowany od ponad 130 lat budynek uda się prawdopodobnie ukończyć w połowie przyszłej dekady.

Skanery 3D i jeden z najsłynniejszych zabytków Barcelony

Sagrada Familia, jeden z najsłynniejszych zabytków Barcelony, powstaje już od 133 lat. Kamień węgielny pod katedrę wmurowano w 1882 r., a rok później przejął ją znany już wówczas architekt Antonio Gaudi. Ten sławny kataloński architekt projektował i budował świątynię przez kolejne 43 lata aż do swojej śmierci w 1926 r. Wówczas budowla była ukończona zaledwie w 20 %. Do dziś dnia spektakularne dzieło Gaudiego nie zostało ukończone.

Rekordowy czas budowy

Jedną z głównych przyczyn rekordowo długiego czasu trwania budowy jest skomplikowanie projektu. Gaudi, secesyjny architekt, zaprojektował liczne zdobienia fasady nawiązujące do biblijnych symboli, a każdy detal jest niepowtarzalny. Ze względu na stopień skomplikowania detali i różnorodność zdobień projekty Gaudiego są tak niepowtarzalne i zapewniają mi czołowie miejsce na światowej liście najbardziej kreatywnych architektów. Jak podaje BBC, współcześni architekci zapowiadają, że ukończenie całego budynku zajmie im jedenaście lat. Wszystko to dzięki najnowszym technologiom 3D: skanerom i drukarkom.

Od początku XXI wieku przy budowaniu katedry wykorzystuje się skanery 3D, aby odtworzyć poszczególne wzory i elementy świątyni zaprojektowane przez genialnego architekta. Architekci i budowniczowie Katedry korzystają z możliwości skanowania 3D i drukowania, dzięki czemu mogą odtwarzać zaprojektowane przez Gaudiego szczegóły w skali budowanej bazyliki.

Prawie niemożliwe do narysowania

„Ze względu na złożoność powierzchni i kształtów praca nad projektami Gaudiego w dwóch wymiarach nie ma sensu. Swoje wyjątkowo skomplikowane projekty Gaudi również tworzył od razu w postaci makiet. Konstrukcja jest prawie niemożliwa do narysowania” – deklaruje Jodi Coll, naczelny architekt bazyliki Sagrada Familia.

„Antonio Gaudi pozostawił po sobie również rysunki detali, ale są one na tyle skomplikowane, że korzystanie z tradycyjnych projektów architektonicznych jest mało efektywne” – wyjaśnia Peter Sealy ze szkoły projektowania Uniwersytetu Harvard. – „Natomiast jego rysunki oraz makiety można w łatwy sposób przenieść na gipsowe modele” – dodaje.

W tym celu już od 2001 roku inżynierowie i architekci wykorzystują technologię drukowania 3D, rozwijaną od lat 80-tych XX wieku. Skanery 3D skanują oryginalne makiety i projekty Gaudiego, a następnie drukarki 3D odtwarzają warstwa po warstwie detale w prawdziwej skali budowanego gmachu. Cały proces zabiera maksymalnie kilka godzin.

Dodatkową zaletą używanego materiału (podobnego do gipsu) jest jego plastyczność, co pozwala wyspecjalizowanym rzemieślnikom na wygładzanie go i ewentualne poprawki ręczne. Na podstawie gipsowych modeli odlewa się ich betonowe kopie w skali 1:1.

„Ogranicza nas właściwie tylko brak części projektów i modeli Gaudiego doszczętnie zniszczonych podczas wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-39. Wszystko to, co przetrwało może być zeskanowane i wydrukowane w 3D” – dodaje Coll.

18 wież zgodnie z liczbą apostołów i ewangelistów

To właśnie zniszczenie większości planów podczas wojny domowej w Hiszpanii – obok trudności finansowych i technicznych – opóźniło ukończenie budynku o dziesięciolecia.

Jak będzie wyglądała ukończona budowla? Fundacja, która objęła patronat nad Katedrą zaprezentowała filmową wizualizację świątyni. Bazylika zyska m.in. kilka nowych strzelistych wież. Finalnie zbudujemy aż 18 wież – dokładnie tyle, ilu było apostołów i ewangelistów. Najwyższe z nich osiągną  75 m wysokości.

Oto wizualizacja 3D projektu ukończonej katedry:

A wszystko to dzięki wykorzystaniu osiągnięć nowoczesnych technologii 3D. Zrealizowany projekt będzie najlepszą rekomendacją dla urządzeń 3D.