Co zrobić kiedy brakuje źródła energii?
Erwin używał skanera Eva zasilanego bateriami, które zapewniają stabilne skanowanie w miejscach, gdzie brakuje źródła energii elektrycznej. Zeskanowano kadłub łodzi, śruby i torpedy. Chociaż Biber to mini łódź podwodna, to jednak dla skanera 3D stanowi duży obiekt, biorąc pod uwagę wszystkie kształty, wgłębienia i szczeliny, które należało uchwycić. W wyniku skanowania wygenerowano 10 surowych plików danych o pojemności 3GB każdy.
„Uważam, że to przydatne, wykonałem wiele plików i skanowałem poszczególne sekcje łodzi podwodnej z maksymalną precyzją tak, aby każda sekcja miała wystarczającą ilość skanów,” tłumaczy Erwin. „Uważam, że Artec Studio to bardzo szybki i łatwy w użyciu program. Chociaż ja akurat wolę ręczny post-processing, to jednak teraz widzę, że automatyczne przetwarzanie jest absolutnie doskonałe! Algorytmy Artec Studio zdecydowanie wspierają proces obróbki. Szczególnie podoba mi opcja ograniczonego wyrównania z zamknięciem pętli.”
Erwin przetworzył śrubę napędową Bibera i poszczególne części kadłuba. Większą część pracy wykonali pracownicy fundacji. Obecnie trwają prace mające na celu odtworzenie łodzi podwodnej Biber. Dalsze plany fundacji obejmują wyświetlanie online całkowicie odtworzonego Bibera, co oczywiście zajmie im sporo czasu, ponieważ okręt jest poważnie uszkodzony.