QuickSurface Full
5 stycznia 2024Używany skaner 3D – Artec Eva
16 stycznia 2024Skanery 3D Artec, firma 3D MASTER i rzeźbienie 3D na skanach.
Skanowanie 3D znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia, np.: w przemyśle, medycynie, reklamie, branży filmowej, grach komputerowych oraz wielu innych. Myślę, że jednak nie każdy się zastanawiał nad tym, co można uzyskać z połączenia skanowania 3D (np. za pomocą skanerów 3D firmy Artec) i programu graficznego do rzeźbienia (np. Zbrush)? Właśnie takie pytanie zadała sobie firma 3D Master.
Okazało się, że połączenie i współpraca tych dwóch technologii jest rewelacyjna i oferuje zupełnie nowe, bardzo duże możliwości.
Skany 3D można dowolnie modyfikować i stylizować. Dla przykładu, współpraca dwóch środowisk pozwoliła 3D MASTER stworzyć rzeźbę na miarę formatu wielkich mistrzów niczym Michał Anioł, Donatello, Giovanni czy inni wielcy znani rzeźbiarze. Na podstawie zrobionego skanu powstały dwie rzeźby. Jedna z nich była inspirowana twórczością Michała Anioła, który był prekursorem techniki Non Finito. Owa technika polega na pozostawieniu pewnych fragmentów kamienia w stanie surowym, które kontrastują z wyrzeźbioną częścią rzeźby. Natomiast druga technika jest nowoczesną formą przedstawiającą człowieka, który rzeźbi własne ciało.
Jaki skaner 3D wybrać do skanowania rzeźb?
Jak przebiegał proces tworzenia naszej rzeźby cyfrowej?
Wszystko zaczęło się od dobrania odpowiedniego skanera do tego zadania. Wybór padł na bezprzewodowy skaner Artec Leo z wbudowanym ekranem do podglądu naszego skanu co bezpośrednio wpłynęło na wysoki komfort procesu skanowania. Dużą zaletą tego skanera jest wbudowana bateria zasilająca, co umożliwia swobodne poruszanie się wokół skanowanego obiektu i znacząco skraca czas skanowania. Skaner osiąga prędkości nawet do 22 klatek/sekundę co stawia go na pierwszym miejscu wśród skanerów ręcznych. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu został włączony tryb HD. Cały proces skanowania odbył się szybko i sprawnie.
Jakie program 3D wybrać do skanowania rzeźb i rzeźbienia 3D?
Artec Studio – program do odczytania danych ze skanerów Artec 3D
Surowe skany zostały wyeksportowane do programu Artec Studio, gdzie odbyła się dalsza obróbka skanów. W pierwszej kolejności została zrobiona Rekonstrukcje HD po czym wykonano Globalną Rejestrację. Usunięto niepotrzebne elementy przy pomocy takiego narzędzia jak „Gumka”. Natomiast ostatnim krokiem było stworzenie siatki mesh (trójkątów) przy użyciu narzędzia „Ostre Scalanie”. Po wykonaniu tych czynności obiekt został wyeksportowany w formacie stl. W tym konkretnym przypadku format stl. był wystarczający, ponieważ informacja o teksturze nie była potrzebna do tego zadania.
Czy Artec Studio wystarczy do pracy na rzeźbach 3D? Sprawdźmy zastosowanie ZBrush.
Zbrush jest profesjonalnym programem graficznym 3D do tworzenia rzeźb cyfrowych, ponieważ jest on w stanie bez problemu pomieścić siatki o milionowych ilościach trójkątów oraz je modyfikować w czasie rzeczywistym. Dzięki tym umiejętnościom idealnie współgra z naszymi skanami 3D i dlatego nasz skan został zaimportowany właśnie do tego programu. Modelowanie zaczęło się od wypełnienia dziur w naszym obiekcie, które powstały na skutek odcinania elementów tła. Z tym zadaniem program poradził sobie idealnie za pomocą opcji „Close Holes”. Kiedy już to zostało zrobione pozostało nam jeszcze nieco poprawić fryzurę naszego modela. W tym celu zdeformowana część obiektu została wycięta, a za pomocą narzędzi „ClayBuildup”, „DamStandard” oraz „Smooth” z włączonym trybem „Sculptris Pro” rzeźba została „uczesana”.
Po „naprawieniu” włosów modela został również usunięty zegarek z jego ręki oraz nieznacznie poprawiona geometria obiektu. Dodany został również sześcian, który posłużył nam jako kamień z którego ma wyłonić się postać. Na tym etapie postać jest gotowa do dalszej transformacji. Dlatego przy użyciu narzędzia „Transpose”, zmienione zostało ustawienie rąk i nóg oraz głowy na bardziej ekspresyjny. Przy tej operacji należało jeszcze dorzeźbić miejsca zgięć przy użyciu brush tj.: Smooth, ClayBuildup. Po dostosowaniu postaci do naszych potrzeb został podrzeźbiony kształt kamienia (brush: Flatten, ClayBuildup, Smooth, Move itp.). Dla jeszcze lepszego efektu nadana została faktura kamienia przy użyciu „ alf”.
Rendery Skanów 3D z Artec 3D i Zbrush
Zmiana twarzy w 3D na podstawie skanu 3D
Gotowy skan człowieka na ten moment prezentuje się całkiem imponująco, ale okazuje się, że są inne możliwości i można zrobić znacznie więcej. Dzięki połączeniu Artec Studio oraz programowi Zbrush możemy wznieść nasze skany na jeszcze wyższy poziom. Oczywiście skan może pochodzić z dowolnego skanera 3D.
W każdym przypadku mamy możliwość wzbogacić skanowany obiekt o dodatkowe detale lub zmodyfikować go np. zrobić zmianę fryzury, dodać zmarszczki czy pory na skórze oraz wiele, wiele innych.