Przygotowanie realistycznego modelu 3D pizzy

Skanowanie 3D jedzenia – wykorzystanie skanerów 3D w reklamie

Streszczenie: Skanowanie pizz, których to końcowe modele 3D mają być użyte w kampanii reklamowej stworzonej dla sieci pizzerii

Cel: Użycie profesjonalnego skanera 3D do stworzenia bardzo realistycznego modelu 3D  pizzy.

Użyte narzędzia: skaner 3D Artec Space Spider oraz oprogramowanie Artec Studio

W jakim celu skanować 3D pizze?

Jeśli chcesz zaprezentować swoje produkty od jak najlepszej strony, musisz zadbać o to, aby wizualizacje były jak najbardziej realistyczne. W przypadku produktów, które zostały wcześniej zaprojektowane i posiadają modele CAD, to nie stanowi problemu, aby wygenerować wiernie wyglądające modele do animacji.

Co jednak w przypadku, gdy nie posiadamy modelu CAD, a obiekt nie posiada regularnych kształtów i nie jest nawet wytwarzany tylko przyrządzany?

, Przygotowanie realistycznego modelu 3D pizzy

Pizza przygotowana do skanowania 

, Przygotowanie realistycznego modelu 3D pizzy

Drugi rodzaj pizzy upieczonej w celu skanowania 

Przed takim zadaniem stanęła agencja reklamowa NuOrder, która tworzy kampanie reklamowe dla pizzerii Da Grasso. Od lat korzystają oni z wielu możliwości, jakie daje współczesna obróbka komputerowa, aby animacje i reklamy jeszcze bardziej przykuwały wzrok odbiorców. Na początku grudnia agencja NuOrder zgłosiła się do nas, abyśmy zeskanowali 3D dla nich pizzę oraz przygotowali wyniki w taki sposób, żeby mogły zostać wykorzystane w programach służących do tworzenia animacji.

, Przygotowanie realistycznego modelu 3D pizzy

Przygotowane stanowisko do skanowania

, Przygotowanie realistycznego modelu 3D pizzy

Pierwszy etap pracy nad projektem – skanowanie pizzy

Aby spełnić oczekiwania klienta i uzyskać najwyższej klasy skany 3D, najlepiej do tego celu wykorzystać skanujący z kolorem ręczny  skaner 3D. Takim skanerem jest bez wątpienia Artec Space Spider, który cechuje się bardzo wysoką rozdzielczością skanów oraz skanuje z wiernym odzwierciedleniem tekstury.

Proces skanowania 3D

Wykonanie skanu tym skanerem, to kwestia kliku minut.  Dużym ułatwieniem jest to, że oprogramowanie do sterowania i obróbki tj. Artec Studio Professional 14 pozwala na podgląd na żywo tego co już zostało zeskanowane, a to optymalizuje cały proces.

Po łatwym i szybkim skanowaniu należy przeliczyć surowe wyniki do siatki trójkątów, a następnie nałożyć na nią teksturę. Łatwość i intuicyjność obsługi programu sprawia, że po kilkunastu minutach mamy gotowy wynik do przekazania do dalszych prac,  m.in. do wykorzystania przy tworzeniu animacji.

, Przygotowanie realistycznego modelu 3D pizzy

Skanowanie pizzy

, Przygotowanie realistycznego modelu 3D pizzy

Proces skanowania

 

mgr inż. Adam Rajch – specjalista ds. skanowania 3D, 3D Master

Wykorzystanie skanera ręcznego Artec Space Spider do skanowania pizzy, sprawia, że proces skanowania jest szybki. Parametry skanera pozwalają na uzyskanie siatek trójkątów o wysokiej rozdzielczości i realistycznym kolorze. Późniejsza praca w Artec Studio Professional sprawia, że uzyskanie gotowych wyników to kwestia kilkunastu minut, a same siatki trójkątów charakteryzują się zoptymalizowaną budową o wysokiej rozdzielczości oraz wiernym odzwierciedleniem barwy.

 

, Przygotowanie realistycznego modelu 3D pizzy, Przygotowanie realistycznego modelu 3D pizzy

Modele pizzy przygotowane za pomogą skanera 3D

, Przygotowanie realistycznego modelu 3D pizzy

Kolejnym etapem prac jest opracowanie modeli siatek trójkątów w programie do animacji. Tym zadaniem zajęła się firma współpracująca Nanoframe.

, Przygotowanie realistycznego modelu 3D pizzy

, Przygotowanie realistycznego modelu 3D pizzy

Animacja pizzy

Pan Daniel Dudek – Creative Director tak opisuje to przedsięwzięcie:

“Współpracowaliśmy z 3D Master  w zakresie przygotowania skanów 3D pizzy do spotu reklamowego Da Grasso. Wyzwanie polegało na tym, żeby pizza wyglądała apetycznie, a pliki byłya na tyle zoptymalizowane, by można było je łatwo rigować i animować w dalszych procesach produkcji. Ze względu na to, że klientem docelowym była sieć pizzerii, zgodność
z rzeczywistością, foto realistyczność oraz estetyka były najwyższym priorytetem. W tym przypadku skan 3D okazał się lepszy niż sesja zdjęciowa fizycznego produktu. Firma dysponowała wieloma profesjonalnymi urządzeniami skanującymi przez co proces był sprawny i szybki.  Jesteśmy bardzo zadowoleni i polecamy współpracę z Panem Adamem który służyć radą oraz bardzo szybko dostarczył pliki końcowego które nie wymagały praktycznie żadnego wkładu pracy z naszej strony by wykorzystać je dalej”

, Przygotowanie realistycznego modelu 3D pizzy

Pizze stworzone za pomocą skanera 3D

Efekt końcowy skanowania 3D

, Przygotowanie realistycznego modelu 3D pizzy

Animacja przygotowana dla firmy DaGrasso

Artec Space Spider to skaner o bardzo wysokiej rozdzielczości skanowania (z dokładnością do 0,05 mm), znakomity do skanowania i digitalizacji małych obiektów, zwłaszcza tych o dużej ilości szczegółów, takich jak płytki elektroniczne, biżuteria, drobny sprzęt itp.

Dużym ułatwieniem w całym procesie skanowania był fakt, że odbywało się ono w profesjonalnym studio fotograficznym 13k2.pl Piotr Kałuziński. Studio to jest wyposażone w piec, przez co skanowanie odbywało się bezpośrednio po wyjęciu z pizza, wpłynęło to na realistyczny wygląd i czas wykonania usługi.

 

https://www.nuorder.pl

 

https://www.dagrasso.pl

 

https://www.nanoframe.net

 

http://studio.13k2.pl

 

Pozostałe wdrożenia

script1