Wykorzystanie skanerów 3D do bezinwazyjnego oraz bezpiecznego zeskanowania 3D i wydrukowania rzeźby Piety – rewolucyjne rozwiązanie dla konserwatorów sztuki
CEL:
Stworzenie wiernej kopii rzeźby Piety
Wykorzystane urządzenia:
Skanery 3D firmy Artec 3D: Artec Space Spider, Artec Leo
Opis wykorzystanej technologii:
Czy wiecie, że skanery 3D mogą być wykorzystywane nawet w sztuce sakralnej? Czasem potrzebne jest stworzenie wiernego odtworzenia rzeźby, posągu albo przedmiotu bez narażania go na zniszczenie. Idealnie nadają się do tego skanery 3D, dzięki którym bezdotykowo możliwe jest przeniesienie rzeczywistego obiektu do świata online! Skanery 3D są bardzo bezpieczne dla cennych posągów, rzeźb i zabytków. Pozwala to na bezdotykowe i bezpieczne zeskanowanie 3D nawet najbardziej kruchych przedmiotów. Dzięki technologii zastosowanej przez firmę Artec 3D możliwe jest również dokładne skanowanie przedmiotów błyszczących i złotych takie jak korony na Piecie. Firma 3D Master – od lat zajmująca się między innymi profesjonalnym skanowanie 3D podjęła się tego wyzwania i zrealizowała cały projekt z pełnym wykorzystaniem skanerów 3D firmy Artec.
Poznaj historię skanowania 3D Piety!
Wykorzystanie skanerów 3D, w tym przypadku Artec Leo oraz Space Spider pozwoliło na precyzyjne i szybkie stworzenie modelu 3D rzeźby Piety. Rewolucyjny Tryb HD zaimplementowany w skanerze Artec Leo pozwolił na uzyskanie imponującej rozdzielczości całego modelu na poziomie 0,2 mm! Dzięki tym skanerom możliwe było dokładne zeskanowanie takich małych i błyszczących detali jak korony widoczne na zdjęciu, a technologia 3D pozwoliła na oddzielne zeskanowanie ich, a następnie połączenie ze statuą w jeden, wspólny model!
Oryginalna Pieta znajduje się w słowackiej miejscowości Šaštín. Jest ona celem wielu pielgrzymek z całego świata dla ludzi, którzy chcą pomodlić się przed pietą Matki Bożej Siedmiobolesnej. Nad tą statuą odbyły się badania kanoniczne, które potwierdziły to, że rzeźba Matki Boskiej została uznana za cudowną. Potwierdzenie zyskała 18. października 1732 od ostrzyhomskiego arcybiskupa Imrich Eszterházy . W 1733 roku rzeźbę w opieki otrzymali Paulini, którzy zdecydowali się na zbudowanie kościoła pątniczego oraz klasztoru. W czasach, gdy na Słowacji panował komunizm Šaštín było miejscem bardzo ważnym dla Słowaków – to tam pośród prześladowań, które pustoszyły państwo zachowywali oni swoją wiarę oraz modlili się i stawiali czoła reżimowi za pomocą modlitwy. Było i jest to miejsce nadziei i pokoju.
Do dnia dzisiejszego jest to miejsce bardzo ważne dla pamięci narodowej. Nie jest znany autor cudownej rzeźby z Šaštín, ale wiadome jest, że pochodzi ona z 1564 roku. Pieta na nowo zyskała swoją odnowioną koronę w 1995 roku, gdy papież Jan Paweł II koronował ją podczas mszy świętej.
Dlaczego Pieta została zeskanowana?
A skąd się wzięła idea na zeskanowanie oraz stworzenie repliki rzeźby? 15 września 2021 roku miała zostać odprawiona msza święta przez obecnego papieża Franciszka, na którą przybyły 50 tysięcy wiernych (więcej o wizycie papieża Franciszka przeczytacie tutaj). To właśnie na potrzeby tej uroczystości wraz z firmą Monkeyfab, w której wykonany był wydruk 3D i dzięki temu otrzymaliśmy niezwykle wierną replikę cudownej rzeźby.
Biorąc pod uwagę jej znaczenie i wartość prace musiały być wykonywane w największym poczuciu estetyki oraz bezpieczeństwa. Wszystko odbywało się pod nadzorem konserwatora zabytków, który czuwał nad poprawnym przebiegiem wszystkich prac związanych z Pietą. Wszystkie używane materiały oraz technologie musiały być dostosowane do warunków oraz spełniać najwyższe wymogi i standardy związane z pracą z cennymi zabytkami i dziełami sztuki.
“Dzięki skanowaniu 3D model nowej figury jest odzwierciedleniem oryginału z dokładnością do dziesiątych części mm, a wydruk 3D o odpowiednich parametrach pozwolił na odwzorowanie najdrobniejszych szczegółów.” mówi właściciel firmy Monkeyfab wykonującej wydruk 3D.