technologia 3D, Technologia 3D pomoże tukanowi odzyskać zdrowie
Głowica skanująca 3D
20 stycznia 2013
technologia 3D, Technologia 3D pomoże tukanowi odzyskać zdrowie
Skaner 3D Eva zastosowany do badań tkanek miękkich
14 października 2016

Technologia 3D pomoże tukanowi odzyskać zdrowie

technologia 3D, Technologia 3D pomoże tukanowi odzyskać zdrowie

Ranny tukan wkrótce otrzyma nowy wydrukowany w 3D dziób

Ten rok był jazdą bez trzymanki dla tego uroczego mieszkańca Kostaryki. W styczniu tukan znalazł się w schronisku po brutalnym czynie bandy nastolatków, którzy poważnie go okaleczeli. Chwilę po tym, gdy trafił na okładki lokalnych gazet, poruszył swoją historią czytelników do tego stopnia, że rozpoczęli oni kampanię crowdfundingową w internecie, aby wykonać dla niego protezę. Poznajcie Grecia, bohatera tej historii, który już niedługo będzie miał całkiem nowy zrekonstruowany dziób. A wszystko to za sprawą skanera 3D oraz drukarki 3D.

Technologia 3D ruszaj na pomoc.

Aby pomóc tukanowi, aktualny rezydent miejscowego Centrum Ratowania Zwierząt ZooAve, stworzył brakującą część jego dzioba. Stało się to  dzięki wspólnym działaniom 4 lokalnych firm promujących technologie 3D. Te firmy to Ewa Corp, Elementos 3D, Publicidad Web i Grupo SG, dystrybutor Artec 3D i 3D Systems. Gdy rana tukana zagoiła się, w połowie marca dziób Grecia został zeskanowany przez ekipę Grupo SG.

Nie wiedząc jak tukan zareaguje na skanowanie 3D, zasugerowano znieczulenie go. Carmen Soto, weterynarz ZooAve koordynująca cały proces powstawania protezy dzioba, stanowczo się temu sprzeciwiła. Ostatecznie wybrano opcję przypięcia Grecia specjalnymi pasami. Ptak czuł się na tyle komfortowo, że wytrzymał nieruchomo 10 minut. W tym czasie skaner 3D zeskanował jego dziób bez narażania go na dodatkowy stres.

Doskonała współpraca.

Praca okazała się prostsza niż się spodziewano dzięki użycia skanera 3D Artec Spider, który rejestruje najbardziej skomplikowane szczegóły, również w momencie, gdy obiekt lekko się porusza. Nie było więc potrzeby znieczulania Grecia. Właściwie wydawało się, że tukan nawet współpracował ułatwiając pracę skanującym. Podczas całej sesji skanowania był bardzo spokojny. Skaner 3D Spider zarejestrował obraz 3D kikuta górnej części dzioba w wysokiej rozdzielczości, dostarczając danych niezbędnych do wykonania protezy.

Oto krótka relacja filmowa z sesji skanowania 3D:

Teraz obraz 3D trafi w ręce modelarzy 3D z Ewa Corp i firmy drukarskiej 3D Elementos. Pracownicy firmy muszą przetestować różne materiały i wzory, aby upewnić się, że proteza będzie idealnie dopasowana bez uszkadzania pozostałej części dzioba. Plan zakłada wydrukowanie kilku prototypów protezy i kikuta, żeby zobaczyć jak do siebie pasują. Najprawdopodobniej proteza zostanie przymocowana do kikuta za pomocą kilku śrub, ponieważ każdy rodzaj kleju zawierający chemiczne komponenty mógłby zostać odrzucony przez organizm tukana.

Nowy dziób powinien umożliwić Greciowi samodzielne jedzenie. Obecnie ptak jest karmiony sztucznie przez pracowników ZooAve i samodzielnie może zjadać tylko niewielkie porcje pożywienia.

Proteza musi być bardzo trwała i lekka, powinna również zapewnić regulację termalną, podobnie jak naturalny zdrowy dziób, który jest w zasadzie cienką ścianą kreatyny otaczającą wnętrze z gąbczastej kości. Największe wyzwanie stanowi jednak fakt, że tukan wciąż rośnie i możliwe, że w przeciągu kilku miesięcy będzie mu potrzebna nowa proteza.

Trzymajcie kciuki za Grecia i dalej śledźcie jego historię – sprawdzajcie aktualizację.

 

technologia 3D, Technologia 3D pomoże tukanowi odzyskać zdrowie