skan 3d weterynaria, Skanery 3D w weterynarii
Artec Space Spider
6 lutego 2019
skan 3d weterynaria, Skanery 3D w weterynarii
Artec Ray
6 lutego 2019

Skanery 3D w weterynarii

skan 3d weterynaria, Skanery 3D w weterynarii

Skanery 3D w weterynarii

Skanery 3D w weterynarii – nowoczesne rozwiązania dla celów weterynaryjnych.

Użycie skanerów 3D w weterynarii nauki odnalazło bardzo szerokie zastosowanie. Dzięki niemu możemy wykonać skan zwierzęcia szybko, bezpiecznie i co najważniejsze niesamowicie dokładnie, wszędzie tam, gdzie potrzebny jest model 3D żywego organizmu.

Wykorzystanie w technologii światła strukturalnego sprawia, że skanowanie 3D jest w 100% bezpieczne dla żywych organizmów. Skanery nie wytwarzają promieniowania magnetycznego, które mogłoby uszkodzić lub nawet zniszczyć aparaturę medyczną. Dodatkowo, skanery są lekkie i wygodne- nie istnieje konieczność stosowania markerów pozycjonujących. Są zasilane na baterie, dzięki czemu można je stosować w dowolnym miejscu.

skan 3d weterynaria, Skanery 3D w weterynarii

Protezy łapy

Szerokie zastosowania znalazły skanery 3D przy tworzeniu indywidualnych protez dla psów, dzięki czemu mogą one odzyskać sprawność i możliwość poruszania się o własnych siłach. Model łapy został wykonany przy pomocy skanera 3D Space Spider, co było całkowicie bezpieczne i bezbolesne dla czworonoga.

skan 3d weterynaria, Skanery 3D w weterynarii

Rekonstrukcja ogona

Dzięki osiągnięciom współczesnej technologii oraz wiedzy weterynaryjnej możliwe jest całkowite odtworzenie ogona dzikiego zwierzęcia takiego jak aligator w taki sposób, aby mógł on wrócić do sprawności w środowisku naturalnym. Po wykonaniu tych pomiarów profesjonaliści wybrali jeden z okazów z laboratorium jako model dla nowego ogona. Zespół próbował wcześniej skanować ogon aligatora za pomocą laserowego skanera 3D, ale jakość skanowania była zbyt niska, aby uchwycić wystarczającą ilość szczegółów, więc skontaktował się ze sprzedawcą Artec 3D , aby dowiedzieć się, czy chcą współpracować przy tworzeniu nowego ogona. Na miejscu został użyty skaner 3D Artec Eva do wykonania modelu 3D w wysokiej rozdzielczości „odlanego ogona” niedawno zmarłego aligatora podobnej wielkości Skaner Artec Eva 3D działa poprzez rzucanie wzoru światła na powierzchnię obiektu, a kiedy wraca do skanera, zniekształcone światło jest natychmiast analizowane przez oprogramowanie Artec Studio, a kształt obiektu jest identyfikowany i rejestrowany w wysokiej rozdzielczości do 16 klatek/sekundę.

skan 3d weterynaria, Skanery 3D w weterynarii

Nowy dziób dla tukana

skan 3d weterynaria, Skanery 3D w weterynarii

Skanowanie dziobu tukana

Dzięki skanerom 3D również tukan mógł odzyskać życie na wolności i zdrowie. Utracił on w połowie swój dziób, który służy mu do zdobywania pożywienia, przez co jego życie w dżungli zostało zagrożone. Dzięki skanerom 3D udało się go odtworzyć. Podczas całej sesji skanowania tukan był bardzo spokojny, ponieważ jest to całkowicie bezpieczny dla zwierząt zabieg. Skaner 3D Spider zarejestrował obraz 3D kikuta górnej części dzioba w wysokiej rozdzielczości, dostarczając danych niezbędnych do wykonania protezy.

Skanowanie 3D zwierząt w celach badawczych

skan 3d weterynaria, Skanery 3D w weterynarii

Skanery 3D mogą być również wykorzystywane do badań między innymi nad zwierzętami morskimi. Naukowcy zajmujący się tym tematem stwierdzili, że skanowanie 3D jest optymalnym sposobem zbierania danych na temat dużych zwierząt i uzyskiwania wiarygodnych informacji, które można łatwo zbadać i wykorzystać. Bez użycia tej ważnej technologii znaczna część fazy rozwoju musiałaby opierać się na nielicznych, szacunkowych danych, które mogą nie zostać poprawnie przełożone na rzeczywiste zastosowanie. W ramach tego projektu zespół wykorzystał lekki skaner 3D Artec Eva do szybkiego i dokładnego przechwytywania danych 3D zarówno od martwych, jak i żywych zwierząt morskich, takich jak rekiny, żółwie i delfiny, a także niektórych gatunków ryb i krabów. Korzystanie z Evy zapewniło im uzyskanie potrzebnych danych pomiarowych przy skanowaniu 3d zwierząt zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Dzięki przenośnemu akumulatorowi Artec 3D skanowanie może odbywać się w dowolnym miejscu, nawet tuż nad wodą! Uzyskanie potrzebnych informacji o różnych gatunkach zajęło tylko kilka dni, dzięki czemu korzystanie ze skanowania 3D jest niezwykle efektywne czasowo i bardzo proste, biorąc pod uwagę, że uchwycenie mokrych, błyszczących i poruszających się zwierząt byłoby trudne dla większości skanerów 3D!

MASZ PYTANIA?

skan 3d weterynaria, Skanery 3D w weterynarii
Biuro Obsługi Klienta
ul. Jakobinów 23,
02-240 Warszawa Włochy
tel./fax. +48 22 846 21 50
info@skanery3d.eu
Dział sprzedaży
+48 22 846 21 50 wew. 205 – 209
Godziny otwarcia: Poniedziałek – Piątek: 8:00 – 17:00    Rozwiń