skanowanie 3d, Skanowanie 3D obiektów o powtarzalnej geometrii
Model 3D – shapie w parkach rozrywki
23 grudnia 2015
skanowanie 3d, Skanowanie 3D obiektów o powtarzalnej geometrii
ZBrush – modelowanie 3D
13 sierpnia 2014

Skanowanie 3D obiektów o powtarzalnej geometrii

skanowanie 3d, Skanowanie 3D obiektów o powtarzalnej geometrii

Obiekty o powtarzalnej geometrii – skanery 3D

Skanowanie 3D obiektów o powtarzalnej geometrii, bez tekstury.

Skanery 3D marki Artec często używane są do skanowania części, które mają powtarzalną geometrię i nie mają tekstury, takie jak przekładnie i turbiny. Oto dwie proste wskazówki, które maksymalnie upraszczają proces.

Odpowiednie tło do skanowania 3d

Aby rozpocząć skanowanie 3D, należy umieścić obiekt na powierzchni o bogatej fakturze, na przykład na arkuszu papieru z nadrukowanym lub odręcznie napisanym tekstem. Dopóki tło w polu widzenia skanera zostanie zachowane, problem ze śledzeniem tekstury lub całościowej rejestracji zostanie wyeliminowany.Tekst w tle może również poprawić dokładność skanu 3D – wystarczy pamiętać, aby uchwycić tekst na tylu klatkach, na ilu to tylko możliwe.

Ponadto, dobrze jest się upewnić, że tło nie jest zbyt jasne, a tekst jest wyraźnie widoczny. Jeśli tak nie jest, należy przesunąć w odpowiednią stronę suwak i dostroić jasność.

Tekstura a skanowanie 3D

Jeśli obiekt jest zbyt duży, aby zmieścić teksturę tła w polu widzenia, dodatkowo dodaj teksturę. Skaner potrafi rozróżnić kolory, aby określić krawędzie skanowanego obiektu.

Żeby skaner łatwiej rozpoznawał teksturę, zalecamy zaznaczenie obiektu za pomocą kilku cyfr, liter lub krzyżyków. Główną zaletą tej metody jest możliwość zastosowania do przedmiotów o dowolnych rozmiarach, nawet do kilku metrów. Wystarczy upewnić się, że w każdej klatce znajduje się jedna unikalna tekstura.

Jeśli nie można narysować czegoś na obiekcie, należy posłużyć się taśmą maskującą. To proste, wystarczy zaznaczyć dany obszar: można to zrobić przyklejając taśmę do każdej powierzchni. Taśma nie pozostawia lepkiej warstwy po usunięciu.