Skanery 3D w medycynie
Wykorzystanie skanerów 3D w medycynie
Skanery 3D w medycynie – nowoczesne rozwiązania dla celów medycznych.
Użycie skanerów 3D w medycynie i pokrewnych dziedzinach nauki odnalazło bardzo szerokie zastosowanie. Dzięki niemu możemy wykonać skan człowieka szybko, bezpiecznie i co najważniejsze niesamowicie dokładnie, wszędzie tam, gdzie potrzebny jest model 3D ludzkiego ciała.
Wykorzystanie w technologii światła strukturalnego sprawia, że skanowanie 3D jest w 100% bezpieczne dla żywych organizmów. Skanery nie wytwarzają promieniowania magnetycznego, które mogłoby uszkodzić lub nawet zniszczyć aparaturę medyczną. Dodatkowo, skanery są lekkie i wygodne- nie istnieje konieczność stosowania markerów pozycjonujących. Są zasilane na baterie, dzięki czemu można je stosować w dowolnym miejscu.
Chirurgia plastyczna i protetyka
Szczególne szerokie zastosowanie skanerów 3D dotyczy chirurgii szczękowo-twarzowej. Są one bardzo przydatne przy projektowaniu i produkcji indywidualnie dopasowanych implantów czaszki, ucha, nosa czy implantów szczękowych. Wykonanie skanów pozwala zobrazować efekty operacji plastycznych, co znacząco poprawia komfort psychiczny pacjenta, oraz precyzyjnie pokazuje spodziewane efekty zabiegów.
Ortopedia i opieka pourazowa
Skanery 3D używane są w tej dziedzinie min. do badania i diagnozowania wad postawy, deformacji kończyn czy lejkowatości klatki piersiowej. Skanery 3D pozwalają na precyzyjne zaprojektowanie gorsetów, butów czy wkładek ortopedycznych, a także spersonalizowanych stabilizatorów, ortez oraz pionizatorów.
Dermatologia
Dzięki użyciu skanerów 3D możliwe jest bezinwazyjne badanie zmian skórnych, głębokości ran, blizn i innych defektów skóry. Skanery 3D w dermatologii umożliwiają monitorowanie i dokumentację postępów leczenia.
Badanie tkanek miękkich
Naukowcy zdecydowali się wykorzystać skanery 3D do badania tkanek miękkich – w przypadku, który można zobaczyć po prawej stronie jest to badanie tkanek twarzy, które ma pokazać jak zmienia się ich ułożenie w różnych pozycjach. Pozwala to na stwierdzenie, jakie czynniki mają wpływ na zmiany w takich tkankach.
Skanowanie 3D umożliwiło zaobserwowanie znaczących różnic między różnymi pozycjami ciała i tym, jak zachowują się w ich przypadku tkanki miękkie: siedzenie, stanie oraz leżenie. Dzięki temu możliwe jest zaobserwowanie zmian poszczególnych punktów przy konkretnej zmianie pozycji ciała. Badania te zostały wykonane przy pomocy skanera 3D Artec Eva.
Badanie, o którym zostało wspomniane wyżej ma ogromne znaczenie dla rozwoju medycyny. Pokazuje, że skanery 3D mogą być wykorzystywane w takich dziedzinach medycyny jak chirurgia szczękowo-twarzowa, gdzie każda, nawet najmniejsza pomyłka może mieć ogromny wpływ na życie pacjenta. Ze względu na to ocena tkanek miękkich twarzy zarówno w badaniach przed operacją, jak i po jest niezwykle ważna i może mieć ogromny wpływ na wyniki leczenia.
Protezy 3D
Projekt “Pomocna dłoń 3D”
Fundacja Otwarte Ramiona
Projekt powstał jako realne niesienie pomocy dzieciom z niepełnosprawnościami i polegał na zaprojektowaniu, stworzeniu oraz przekazaniu protez 3D tym, którzy ich najbardziej potrzebują. Zostały one opracowane przy pomocy skanera 3D Artec Eva oraz wydrukowane za pomocą drukarki 3D. Skanery 3D są coraz częściej wykorzystywane w niesieniu pomocy i w tym przypadku osoby, które od urodzenia nie posiadają na przykład dłoni mogły, dzięki najnowszym technologiom otrzymać wydrukowane protezy. Na podstawie skanów 3D zostały one opracowane tak, aby idealnie pasowały. Dzieci mogły również podjąć swoją decyzję na temat koloru protezy lub jej wzoru.
Implantologia
Skanery 3D są również wykorzystywane w implantologii na przykład do tworzenia implantów ucha przy schorzeniu zwanym microtia charakteryzującym się bardzo małymi małżowinami usznymi. Do tworzenia został wykorzystany skaner 3D Artec Space Spider.
Dzięki temu, że skanery 3D zostały wdrożone i rozpoczęto ich użytkowanie proces rekonstrukcji uszu uprości się znacznie, a proces został usystematyzowany. Po konsultacjach, pacjenci sa kierowaniu do szpitala w celu zeskanowania zdrowego ucha, aby na jego podstawie stworzyć implant tego drugiego. Jednak co w przypadku, gdy rekonstrukcji wymagają obydwa. Wtedy skany pobierane są od najbliższych osób w taki sposób, aby było jak najbardziej podobne i dopasowane. Samo skanowanie 3D polega na przechwyceniu struktury małżowiny, przewodu słuchowego oraz innych, niezwykle ważnych dla danego przypadku danych. Następnie skan 3D przesyłany zostaje do oprogramowania Artec Studio, gdzie następuje dalsza obróbka. Dalej już obrobiony model przesyłany jest do druku 3D. Następnie wydruk jest sterylizowany, pakowany i wysyłany do sali operacyjnej, aby służył jako szablon do rekonstrukcji uszu.
Gorsety ortopedyczne
Przy pomocy skanerów 3D, oprogramowania do obróbki skanów oraz robotów CNC możliwe jest również tworzenie gorsetów ortopedyczno-protetycznych. Przy pomocy robota z zewnętrzną osią obrotową możliwe jest frezowanie gorsetów ortopedycznych oraz protez. Pozwala to na zindywidualizowane podejście do każdego pacjenta i każdego przypadku oraz idealne dopasowanie danych elementów. Dzięki temu, że skanery 3D pozwalają na szybkie i bezpieczne zeskanowanie 3D każdego organizmu żywego proces nie stwarza zagrożenia, a pozwala na poprawę jakości życia oraz powrót do sprawności.
MASZ PYTANIA?
ul. Jakobinów 23,
02-240 Warszawa Włochy
tel./fax. +48 22 846 21 50
info@3dm.pl
+48 22 846 21 50 wew. 205 – 209