Prezydent Barack Obama w 3D
20 marca 2015Zasilacz
1 lutego 2019Kontrola jakości – wykorzystanie skanera Artec Eva w odlewnictwie.
Każda firma dąży do usprawniania swojej produkcji. Nie inaczej jest w przypadku firmy Willman Industries Inc, która dzięki inwestycji w zakup skanera 3D Artec rozszerzyła swoją ofertę w dziedzinie obróbki termicznej.
Firma Willman miała już pewne doświadczenie związane z technologiami 3D. Zmiany na rynku wymusiły jednak konieczność zastąpienia starszych urządzeń skanujących firmy Faro Arm najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi.
Dlaczego Artec Eva?
„Głównym kryterium wyboru skanera Artec Eva była konieczność pracy z odlewami ważącymi powyżej 13 500 kilogramów”, opowiada Steve Young właściciel Exact Metrology.
Zalety skanera 3D Artec Eva
„W przypadku skanowania wielkich odlewów mobilny skaner 3D Artec można zabrać do miejsca odlewu zamiast przenosić odlew tam, gdzie znajduje się ramię ze skanerem 3D” wyjaśnia Dana Green, menadżer Exact Metrology. „W ten sposób skaner Artec posiadający duży obszar skanowania, umożliwia zdecydowanie szybsze pomiary niż standardowe ramię ze skanerem. Dodatkowo skaner Eva wyróżnia się dużą precyzją i dokładnością.”
Częstotliwość użycia skanera 3D Artec Eva
Randy Parker, Inspektor ds. jakości z firmy Willman przyznał, że odkąd skaner Eva został zakupiony, nie ma dnia, w którym nie byłby on używany. Inspektor szacuje, że skaner był już wykorzystany podczas co najmniej 50 inspekcji z zakresie kontroli jakości. Skaner jest wykorzystywany znacznie częściej niż wcześniej oczekiwano.
Ulepszenie procesów
„Udało nam się znacznie ulepszyć ten proces. Kontrola jakości została usprawniona nie tylko dzięki samym pomiarom, ale także poprzez sprawdzanie różnych zmiennych wejściowych przy pomocy skanera Eva.” – przyznał Parker.
Kontrola wymiarów odbywa się poprzez porównanie rzeczywistego odlewu z modelem zaprojektowanym za pomocą CAD. Może to być również pomocne jeszcze w trakcie procesu odlewania, np. bieżąca kontrola jakości czy nie wystąpiło przesunięcie rdzenia odlewniczego. Zbieranie danych odlewniczych przez system Eva jest znacznie szybsze i dostarcza więcej informacji niż skanowanie laserowe.
Przede wszystkim szybkość
„Zeskanowanie dużego odlewu przy pomocy ramienia wyposażonego w skaner laserowy zajmuje zazwyczaj wiele godzin. Dodając do tego czas na przygotowanie i interpretację danych, proces bez wątpienia potrwałby cały dzień.” – wyjaśnia Dana Green. „ Przy użyciu skanera Eva pomiar wykonywany jest znacznie szybciej, a wyniki są przetwarzane dużo sprawniej, co pozwala na uzyskanie wyższej jakości.”
Efektywność
Według Parkera, Willman Industries znacznie zwiększył efektywność w analizie procesu obróbki, skanowaniu formy, inżynierii odwrotnej i w rozwiązywaniu różnych złożonych zagadnień inżynieryjnych.
Usprawnienie procesów, wyeliminowanie błędów i skrócenie pracy
Problemy takie jak nierówne schładzanie odlewu, mogą powodować wystąpienie uszkodzeń w samym odlewie. Bardziej wydajne zbieranie danych i szybsze przygotowanie pozwala technologom odpowiednio wcześniej dostrzec uszkodzenia wynikające z nierównego chłodzenia. Wszystkie te działania mają uchronić firmę przed ewentualnymi stratami wynikającymi z uszkodzeń.
Rezultaty przerastają oczekiwania!
Parker potwierdził, że był świadomy tego, że wykorzystanie skanera 3D usprawni jego pracę i zminimalizuje czas kontroli. Nie spodziewał się jednak, że różnica będzie tak widoczna. Niektóre działania skróciły się aż do 75 procent! Parker przyznał że bez użycia skanera Eva produkcja niektórych odlewów mogła potrwać ok. siedmiu, a nawet dziesięciu dni, a obecnie ten czas skrócił się od 6 do 10 godzin.
„Eva jest szalenie efektywna” tak Parker wypowiada się o skuteczności skanera Artec, dodając jednocześnie, że szybkość przechwycenia danych jest rewelacyjna. „Bez wątpienia skaner Eva umożliwił znaczną redukcję kosztów w naszej firmie. Na pewno polecimy ją naszym przyszłym klientom jako narzędzie, które spełni ich najwyższe wymagania.”