Dokumentacja uszkodzeń obrazu za pomocą skanera 3D
Cel skanowania 3D
Usługa skanowania 3D umożliwiła stworzenie dokumentacji uszkodzeń obrazu a także stworzenie wirtualnej kopi w celu wizualizacji. Dzięki zastosowaniu wysokiej rozdzielczości skanera 3D Artec Space Spider jesteśmy wstanie przechwycić takie informacje jak pęknięcia czy pociągnięcia pędzlem.
Skaner ten pozwala nam aby proces skanowania i obróbki danych nie był trudny, czy czasochłonny. Oprogramowanie dołączone do skanera jest przyjazne dla użytkownika oraz pozwala na automatyzację większości obróbki. Czas w jakim został wygenerowany model możemy podzielić na dwie niżej opisane części.
Skanowanie 3D
Wprawnemu użytkownikowi zajmie to ok 2-3 minuty.
Warto zauważyć iż skaner ten dzięki zastosowaniu niebieskiego światła nie potrzebuje specjalnych warunków pracy i bez utraty jakości możemy skanować przy zapalonym świetle. Nie potrzeba także drogiego specjalistycznego oświetlenia aby zebrana tekstura była poprawna i nie zawierała cieni. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu 6 diod LED oświetlających skanowany obiekt podczas pobierania tekstury przez skaner.
Obróbka skanu 3D
Zajmuje około 30 min.
Dzięki możliwości automatyzacji ingerencja użytkownika sprowadzi się do kilku kliknięć które pozwolą nam na osiągniecie wyniku widocznego na powyższym filmie, cały czas w którym będziemy potrzebni podczas obróbki możemy wiec oszacować na 5min z czego większość to ocenianie wyników.
Zastosowania i możliwości wykorzystania skanów 3D
Technologia skanowania staje się coraz częściej wykorzystywana w obszarze dzieł sztuki. Do czego może nam posłużyć?
- Badania uszkodzeń oraz sprawdzanie ich zmian w czasie. Częstą praktyką jest skanowania obiektów przed wyjazdem na wystawę i po powrocie. Pozwala to na wykrycie czy obiekt transportowany był poprawnie czy nie a także w większości na wykrycie nieodpowiedniego transportu zanim uszkodzenia będą ciężkie do naprawy lub wręcz nieodwracalne
- Archiwizacja dzieł sztuki, pozwala nam na przechowywanie cyfrowej kopii a także na przeprowadzanie wirtualnych badań na wynikach skanowania.
- Tworzenie wirtualnych muzeów pozwala na pokazanie swoich zbiorów nie tylko szerszej grupie odbiorczej ale także daje odbiorcom możliwość zobaczenia zdigitalizowanych zbiorów które są podczas renowacji czy zwyczajnie znajdują się w magazynie.
- Umożliwienie odbiorcom dotknięcia kopii przedstawianego eksponatu. Dzięki połączeniu skanowania i druku 3D mamy możliwość na stworzenie bliźniaczego obiektu który może posłużyć jako dodatkowy materiał do zajęć z dziećmi. Dodatkowym atutem w przypadku wystawienia kopi bliżej odbiorcy możemy pomóc osobom niedowidzącym w doświadczeniu obierania prezentowanego dzieła sztuki
Jeżeli zainteresowała Państwa ta technologia zapraszamy do kontaktu.
Nasz wykwalifikowany zespół specjalistów posiada duże doświadczenie w wykonywaniu usług skanowania 3D zarówno jeśli dotyczy to małych detali jak i całych budynków.
Zapewniamy kompleksową obsługę począwszy od doradztwa w zakresie doboru skanera 3D, poprzez wdrożenia i szkolenia z obsługi sprzętu a skończywszy na obsłudze posprzedażowej.