Skanowanie 3D piłkarzy reprezentacji Brazylii
1 marca 2015Prezentacja skanerów 3D w gmachu AGH Krakowie
26 listopada 2015Mobilne skanery 3D Artec pomagają dokonać odkrycia Homo Naledi
Ręczny skaner 3D Eva i kompatybilne oprogramowanie Artec Studio zostały wykorzystane do odkrycia starożytnego gatunku Homo Naledi. To niezwykłe odkrycie naukowe miało miejsce w pobliżu Johannesburga w RPA, w komorze Dinaledi jaskini Rising Star.
Tajemnicze miejsce w Afryce i przygotowania do przeprowadzenia badań.
Wyprawa badawcza prowadzona pod kierunkiem Lee Berger’a, Profesora Katedry Ewolucji Człowieka i Upowszechniania Nauki z Uniwersytetu w Witwatersrand, miała na celu potwierdzenie odkrycia gatunku Homo Naledi. W roku 2013 na wieść o istnieniu miejsca, w którym znajdują się szczątki tego gatunku Profesor Berger podjął pierwsze próby przygotowawcze do przeprowadzenia badań naukowych na tym obszarze.
Biorąc pod uwagę niedostępność miejsca, w którym znaleziono szczątki – płytki i niewielki rozmiar podziemnych korytarzy oraz szerokość komory, wiadomo było, że to naukowe przedsięwzięcie będzie nie lada wyzwaniem.
Walka z czasem i możliwymi zniszczeniami
Istniało bowiem ogromne ryzyko kompletnego zniszczenia szczątków ze względu na ich trudno dostępne położenie w czeluściach jaskini. Dodatkowym utrudnieniem było niebezpieczeństwo zalania ich przez obfite deszcze. Jednak przy pomocy innowacyjnych rozwiązań – skanerów 3D antropolodzy z Uniwersytetu w Witwatersrand bez trudu poradzili sobie z tym wyzwaniem. Wykorzystując do pracy mały ręczny skaner 3D udało im się szybko i dokładnie zbadać miejsce tego niecodziennego odkrycia.
Przy pomocy najnowszych technologii – skanerów 3D marki Artec zespół naukowców zdołał wydobyć 1 550 fragmentów szczątków w ciągu zaledwie pięciu tygodni.
Skaner ręczny EVA – proces skanowania.
Skaner ręczny Eva umożliwił badaczom pracę i usprawnił ja dzięki swojej niewielkiej wadze i mobilności. Skaner Eva nie wymaga dużego zakresu ruchu i jest prosty do użycia. Rezultaty jego pracy – skany 3D mają wysoką rozdzielczość i pełną teksturę.
Posługując się skanerami 3D Eva podczas prac archeologicznych w jaskini, zespół odkrywców miał możliwość zeskanowania obszaru, stworzenia wizualizacji środowiska i miejsca wykopalisk. Następnie dane przekazywane są ekipie badaczy znajdującej się poza jaskinią.
Takie działania pozwoliły grupie naukowców pracujących na zewnątrz jaskini zobaczyć to konkretne miejsce w taki sposób, jakby znajdowali się w środku. Dostarczało to niezbędne wskazówki oraz wytyczne dotyczące odkrycia. Po procesie skanowania, program Artec Studio zostało wykorzystany do usprawnienia procesu łączenia plików cyfrowych. Dzięki temu możliwa jest szybka analiza danych.
Ocena pracy ze skanerem Artec EVA
„Byłem zaskoczony jak wysoce zaawansowana technologia może być łatwa i precyzyjna nawet w trudnych warunkach pracy.” – deklaruje Ashley Kurger, paleontolog z Uniwersytetu w Witwatresrand. „Zespół naukowców nauczył się używać skanerów w ciągu godziny. Korzystanie z technologii skanowania 3D znacznie przyspieszyło proces wykopalisk. Czas trwania niektórych zadań zmniejszył się do kilku minut. W takich projektach jak ten, kości muszą być zarejestrowane na własną rękę, jak również w stosunku do wykopalisk. Zwykle, obejmuje to ręczne rejestracje miejsca wykopalisk i użycie znaczników. Technologia 3D firmy Artec była w stanie znacznie usprawnić ten proces. Pomimo bardzo trudnych warunków skanowanie okazało się proste i szybkie.
Możliwości skanerów 3D
„Jak w przypadku ochrony projektu, środowisko jest zawsze zmienione w momencie styku.” Powiedział Artyom Yuhkin, prezes i dyrektor generalny firmy Artec 3D. „Technologia skanowania 3D umożliwia zespołom, takim jak ten, działanie z pewnością, że przechwycone dane będą prawdziwe i wiarygodne, zanim miejsce zostanie zagrożone. Co więcej, te projekty mogą być zakończone w krótszym czasie. Wykorzystując skanowanie 3D, projekt trwający przez dekady można zrealizować w zaledwie kilka tygodni.
Projekt w jaskini Rising Star jest jeszcze w trakcie realizacji. Jego zespół nadal analizuje uzyskane dane i bada ich konsekwencje dla historii ludzkości. Prace koncentrują się wykorzystaniu danych 3D. Najnowsze technologie i metody przyśpieszają do maksimum tempo prac.