Modele 3D w Galerii Google dzięki skanerom Artec Eva
1 września 2015Skanowanie 3D ludzi – branża rozrywkowa
24 października 2016Firma Threeding digitalizuje zabytkowy sobór w Bułgarii
Digitalizacja muzeów, tworzenie muzeów online oraz wirtualnych kolekcji dzieł sztuki to najnowszy trend na światowych rynkach. Stworzenie wirtualnych zbiorów nie byłoby możliwe, gdyby nie skanowanie 3D zabytków. Muzeum wirtualne to znak naszych czasów nierozerwalnie związany z technologią 3D.
Threeding
Firma Threeding wyróżnia się na rynku dostawców usług skanowania 3D w Europie Wschodniej. Założona w 2013 roku przez grupę studentów z Narodowej Akademii Sztuki w Bułgarii, Threeding.com jest prawdziwią skarbnicą drukowanych modeli 3D. Firma przetwarza cyfrowo takie obiekty jak historyczne eksponaty muzealne, współczesne rękodzieło i złożone części mechaniczne. Najnowszym zbiorem w kolekcji firmy jest seria modeli anatomicznych, przeznaczonych głównie dla studentów medycyny do ćwiczeń.
Skanowanie 3d zabytków cerkiewnych
Obecnie wspólnie z firmą Ochrony Zabytków Kultury Vesk Consult realizują inny godny podziwu projekt. Założyciele Threeding.com Tzveta-Maria Partaleva i Stana Partalev mają w planie spędzenie kilku kolejnych tygodni w jednej z największych na świecie świątyń prawosławnych. W cerkwii pw. Św. Aleksandra Newskiego w Sofii będą skanować w 3D artefakty świątyni. Dzięki temu projektowi, cerkiew otrzyma bezpłatne egzemplarze cyfrowe zgromadzonych w niej dzieł sztuki. Modele 3D artefaktów przeznaczone będą do celów naukowych i edukacyjnych. Część modeli trafi również na stronę internetową Threeding.com.
Proces skanowania 3D – skanowany dzwon słynnej sofijskiej cerkwi p.w. Św. Aleksandra Newskiego w Bułgarii.
„Jesteśmy bardzo podekscytowani naszym projektem we współpracy z Cerkwią Św. Aleksandra Newskiego” – zapewnia Stan Partalev. „Wcześniej skupialiśmy się jedynie na wystawach muzealnych, a tym razem to skanujemy obiekty historyczne, które są nadal użytkowane i posiadają duchowe piękno.”
Do wykonania tego projektu wykorzystano skanery 3D Eva oraz Spider marki Artec. Poniżej prezentujemy obiekt zeskanowany przy pomocy skanera 3D Eva: dzwon pochodzący z dzwonnicy słynnego soboru. I choć dzwon zdobią liczne starannie dopracowanie płaskorzeźby to efekty skanowania 3D są niesamowicie precyzyjne, prawda?
Dzwon ze słynnej cerkwi pw. Aleksandra Newskiego w Sofii zeskanowany skanerem 3D Eva marki Artec.