Skanowanie 3D ludzi i postaci
Skanowanie 3D człowieka
Skanowanie 3D człowieka jest coraz szerzej wykorzystywane w różnych branżach takich jak tworzenie gier komputerowych czy filmów, medycyna, moda czy nawet muzealnictwo. Skanery 3D dają możliwość dokładnego odtworzenia skanowanej postaci przez co obróbka staje się dużo prostsza. Te zaawansowane narzędzia dają ogromne możliwości, które zobaczysz poniżej!
Podsumowanie: Skanowanie 3D człowieka na potrzeby różnych branż.
Cel: Pokazanie, w jaki sposób odbywa się skanowanie 3D człowieka, jakie cele mogą zostać osiągnięte oraz do czego później skany mogą zostać wykorzystane.
Wykorzystane narzędzia: Artec LEO, Artec Eva, Artec Spacer Spider, Artec Studio
Podgląd wczesnego etapu digitalizacji postaci z Artec Leo do gry World War 3
Skanowanie 3D człowieka jest czymś, z czego korzysta w tym momencie wiele branż i co jak odbiorcy nawet nieświadomie możemy dostrzec w otaczającym nas świecie. W ogólnodostępnych filmach możemy już zobaczyć efekty skanowania 3D człowieka, a popularnych grach również. W trakcie pandemii rozpowszechniły się wystawy muzealne online, na których możemy podziwiać zeskanowanych rycerzy w zbrojach. Niektórzy poszli o krok dalej drukując zeskanowane osoby (z tego również korzysta muzealnictwo) czy wykorzystując fragmenty zeskanowanego ciała ludzkiego do tworzenia protez.
Jak widać efekty widzisz na pewno dookoła siebie, ale nie zdajesz sobie sprawy, że powstały one ze sprawą skanerów 3D. Poznaj bliżej tą rozwijającą się branże i zobacz efekty.
Do skanowania człowieka najwygodniejsze będą skanery 3D, które są w pełni mobilne. Jak widać na powyższym zdjęciu do skanowania został wykorzystany skaner 3D Artec Leo. Jest on w pełni mobilny i nie wymaga podłączenia do komputera, przez co daje ogromną swobodę operowania. Dzięki temu bez problemu można skanować osoby czy zwierzęta – człowiek nie jest w stanie nie ruszać się przez czas skanowania. Dzięki mobilności nieznaczne ruchy człowieka nie psują efektu skanu 3D.
Poniżej możesz zobaczyć przykładowe skany 3D – obejrzyj je z każdej strony – idealnie pokazują one moc skanerów 3D!
Skany 3D wykonane za pomocą skanerów 3D firmy Artec
Skanowanie 3D Bracka Obamy
Jak widać na powyższych modelach, skanery 3D potrafią idealnie odwzorować nawet fakturę skóry – na twarzy widoczne są zarówno małe zmarszczki mimiczne jak i piegi czy przebarwienia. Pokazuje to dokładność skanerów 3D jak i również wsprawne oko i profesjonalne umiejętności osoby skanującej. Nasi pracownicy posiadają wieloletnie doświadczenie w skanowaniu tak trudnych tematów jak człowiek i znajdą dla Ciebie rozwiązanie na każde pytanie.
Warto też podkreślić, że skanery 3D są szeroko wykorzystywane nawet w świecie publiczny, a zeskanować pozwolił się nawet sam Barack Obama. Został zeskanowany za pomocą skanera Artec Eva, a inspiracją była maska prezydenta Lincolna. Tym sposobem Obama został pierwszym, zeskanowanym prezydentem Stanów Zjednoczonych.
Cały skan został wykonany za pomocą dwóch skanerów Artec Eva jedynie w 90 s – tyle Barack Obama musiał pozostać nieruchomo.
Skanowanie reprezentacji Brazylii
Ale to nie wszystko! Mamy też przygotowaną niespodziankę dla fanów sportu, nie tylko polityki. Mocy skanerów 3D poddali się też piłkarze reprezentacji Brazylii. Piłkarze, ze względu na specjalny projekt zostali zeskanowani od pasa w górę, a cały proces skanowania i obróbki zajął jedne 5 godzin! Tutaj również został wykorzystany niesamowity skaner Artec Eva, który pozwolił na szybkie wykonanie projektu.
Było to ciekawe wyzwanie, dla piłkarzy było to pierwsze zetknięcie ze skanerami 3D, które budziło wiele śmiechu, ale też trochę trudności. Siedzenie w bezruchu dla zawodowych sportowców to duży wyzwanie, a błysk skanera również może budzić wątpliwości. Kłopoty mogła sprawić też fryzura jednego z piłkarzy!
Jednak wszystko skończyło się pozytywne i z wielkim sukcesem!
Wykorzystanie skanerów do tworzenia gry World War 3
A skoro już jesteśmy przy rozrywce to skanery 3D przydatne są również w tworzeniu gier komputerowych! Do stworzenia realistycznej gry World War 3 zostały wykorzystane dwa skanery firmy Artec – Space Spider oraz Leo. Gra ta chciała przedstawić wysoki poziom, taki, aby gracz czuł że jest w samym miejscu akcji! W końcu poza fabułą ważny jest również aspekt wizualny. Do hiperealistycznych miejsc, w który odbywały się bitwy i miast, po których poruszają się bohateriowie, trzeba było dodać postacie! Ale nie byle jakie postacie, tylko takie jak z prawdziwego świata. A było to możliwe tylko przy wykorzystaniu skanerów 3D.
Skanery 3D pozwalają w szybki sposób przenieść coś, co znajduje się w realnym świecie prosto to komputera. Idealnie odzworowują faktury, strukturę skóry czy ubrania! W grze sprawdziły się idealnie !
Skanowanie 3D modelki
A teraz czas pokazać, w jaki sposób wygląda skanowanie 3D całej postaci. Przygotowaliśmy cały film, który pokazuje pełne skanowanie modeli – skan potrzeby był, aby wykonać lalkę. Warto zwrócić uwagę w jaki szybki i precyzyjny sposób modelka została zeskanowana. Skanery 3D bardzo często dają możliwość dokładnego i szczegółowego skanowania, co pozwala uniknąć błędów w dalszej obróbce. W tym przypadku skan został stworzony tak, aby modelka mogła zostać wydrukowana w miniaturze, aby stworzyć lalkę z jej podobizną. Dzięki skanerom 3D udało się osiągnąć ten efekt nie tylko w sposób szybki i mało męczący dla modelki, ale tez bardzo realistyczny.
Zresztą zobacz sam na poniższym filmiku.
Skanowanie na potrzeby wydruku 3D
Kolejnym wykorzystaniem skanowania człowieka możemy pochwalić się przy projekcie dla muzeum w Lubinie. Projekt polegał na zeskanowaniu 3D grupy rekonstrukcyjnej w stronach z okresu I Wojny Światowej. Członkowie grupy zostali zeskanowaniu przy pomocy skanera Artec LEO oraz Artec Eva. W tym przypadku skanowanie przysłużyło się do przygotowania wydruku 3D – postacie, które zostały zeskanowane zostały następnie przeniesione na komputer i wydrukowane w częściach, które następnie zostały złożone oraz ręcznie pomalowane na oryginalne kolory z tego okresu.
źródło zdjęć/autorstwo rzeźb: Agnieszka Posyłek – Kasperska
WHITE OBELISK