Skanowanie 3d w antropologii biologicznej
Skanowanie 3d w antropologii biologicznej – skanowanie 3D województwo wielkopolskie – Łekno
Skanowanie 3d w antropologii biologicznej. Wykorzystanie skanera 3D Artec Spider do skanowania czaszki w celu odtworzenia wyglądu twarzy osoby pochodzącej ze średniowiecznej populacji środkowoeuropejskiej.
Skanowanie 3D w antropologii biologicznej – rewolucja w badaniach ludzkiej przeszłości
Skanowanie 3D w antropologii biologicznej to nowoczesna technologia, która umożliwia precyzyjne, nieinwazyjne badania zarówno obiektów archeologicznych, jak i ludzkich szczątków kostnych. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych skanerów 3D możliwe jest tworzenie trójwymiarowych modeli, które są dokładnym odzwierciedleniem rzeczywistych obiektów. Technologia ta zyskuje na popularności, ponieważ pozwala na zachowanie delikatnych artefaktów i kości w formie cyfrowej, co umożliwia ich analizę bez ryzyka uszkodzeń.
W badaniach dawnych populacji ludzkich skanowanie 3D znajduje wiele różnych zastosowań. Przede wszystkim pozwala na szczegółowe analizy czaszek i szkieletów postkranialnych, a także narzędzi używanych przez dawnych ludzi. Trójwymiarowe modele umożliwiają badaczom analizę struktur kostnych, wykonanie zaawansowanych pomiarów, analiz kształtu i obciążeń biomechanicznych, a także przeprowadzenie rekonstrukcji wyglądu dawno wymarłych gatunków człowieka oraz ludzi żyjących na przestrzeni ostatnich tysięcy lat. Modele te są także wykorzystywane w analizie zmian ewolucyjnych oraz w badaniach paleopatologicznych .
Dzięki uprzejmości grupy badawczej Biologia Ewolucyjna Człowieka z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (https://humbio.amu.edu.pl/lbec/) możemy przedstawić artykuł dotyczący przykładowych badań z wykorzystaniem skanowania 3D, przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców.
Interesuje Cię skanowanie 3D w antropologi?
Zastanawiasz się jakie skanery 3d sprawdzą sie a antropologii? Napisz do nas.
Skanowanie 3D w Łekno – cel pracy
Celem pracy było zastosowanie trójwymiarowej metody aproksymacji twarzy do cyfrowej rekonstrukcji twarzy mężczyzny z achondroplazją, którego szkielet został znaleziony podczas eksploracji średniowiecznego cmentarzyska na stanowisku Łekno (Polska). Dzięki współpracy badaczy z Polski i zagranicy udało się połączyć metodę skanowania 3D (skaner 3D Artec Space Spider) oraz technik wykorzystywanych w kryminalistyce (cyfrowa metoda nakładania tkanek na model czaszki) w celu uzyskania rzeczywistego wyglądu mężczyzny żyjącego w średniowieczu. Badania podejmują ciekawą próbę rekonstrukcji wyglądu osoby z rzadko występującymi silnymi zmianami kształtu i proporcji twarzy, a więc nietypowej na tle pozostałych członków lokalnej społeczności. Wyniki pokazują, że zaawansowane techniki 3D umożliwiają nam odkrywanie świata i ludzi z odległych wieków.
Skany wykorzystane do odtworzenia wyglądu można obejrzeć poniżej:
Kliknij obrazek, aby otworzyć model 3D.
Kliknij obrazek, aby otworzyć model 3D.
Etapy prac i efekt ostateczny wyglądał następująco:
https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2023.08.26.553833v1.full
Zainteresował Cię ten temat i chcesz przeczytać cały artykuł poświęcony temu przypadkowi?
Kliknij poniższy link. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2212054823000462