Skanowanie 3D zabytków sakralnych w Wielisławie
Sztuka sakralna – skanowanie 3D
Firma 3D Master wzięła udział w kilku fascynujących projektach związanych z konserwacją i ochroną cennych dzieł sztuki sakralnej. Jednym z takich projektów było zlecone przez parafię kościoła w Starym Wielisławiu skanowanie 3D cennej figury sztuki sakralnej. Skanowanie 3D zabytków, sztuki sakralnej możemy bardzo łatwo zrealizować za pomocą skanerów 3D firmy Artec.
Interesuje Cię wykorzystanie skanerów 3D do skanowania zabytków?
Szukasz kogoś kto skanuje w 3d? Napisz do nas.
Skanery 3D Artec
W pracach konserwatorskich i tworzeniu cyfrowych kopii cennych obiektów wykorzystujemy precyzyjne urządzenia pomiarowe skanery 3D Artec. Skanery 3D Eva i Space Spider służą do skanowania zabytków, cennych dzieł sztuki i muzealnych artefaktów. Dodatkowo w razie potrzeby korzystamy z programów 3D, program do obróbki skanów 3D Geomagic Wrap, ZBrush i programu ZW3D, który stanowi zintegrowany system CAD/CAM z modułem CAM przeznaczonym m.in. do obróbki drewna.
Następnie metodą frezowania CNC pomniejszona kopia figury została wykonana w drewnie cedrowym przez firmę Scanning 3D.
Przyjrzyjmy się kolejnym etapom procesu skanowania 3D oraz efektom pracy frezarki.
Krótka historia Kościoła w Wielisławiu
Kościół pw. Katarzyny Aleksandryjskiej należy do najstarszych zabytków sakralnych Kotliny Kłodzkiej. Sanktuarium w Starym Wielisławiu niedaleko Polanicy-Zdroju istniało już w X wieku. Było miejscem pielgrzymek, a w jego wnętrzu znajdowała się cudowna figura Matki Boskiej, którą zgodnie z legendą miał wyrzeźbić miejscowy chłop Schneinder.
Pierwszy kościół w Starym Wielisławiu został splądrowany i spalony w 1428 roku przez husytów, ocalała jedynie cudowna figura Maryi. Na jego zgliszczach zbudowano kościół murowany. Wraz z falą prześladowań ze strony protestantów w XV wieku świątynia była jedną z pięciu ostoi katolicyzmu w hrabstwie kłodzkim.
Obecny kościół wzniesiono w XV wieku i rozbudowano w kolejnych wiekach. Wnętrze świątyni jest barokowe w stylu rokoko. Prawnym właścicielem obiektu sakralnego w Starym Wielisławiu od 1974 roku jest Zgromadzenie Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. Stojąca w ołtarzu głównym kościoła słynąca cudami figurka Matki Boskiej pochodzi najprawdopodobniej u z XIII wieku.
Z tyłu wizerunku widnieją: krzyż, gąbka na długim kiju i włócznia, czyli atrybuty Męki Pańskiej. Tak bowiem, jako Matka Boska Boleściwa stojąca pod krzyżem, miała ukazać się Maryja Schneiderowi. Krzyż i atrybuty Męki Pańskiej widoczne są w tle figury w ołtarzu głównym sanktuarium w Wielisławie.