Skaner 3D EVA – Uniwersalne skanery 3d do skanowania
15 lutego 2011Artec Micro
17 maja 2019Sztuka sakralna – skanowanie 3D
Firma 3D Master wzięła udział w kilku fascynujących projektach związanych z konserwacją i ochroną cennych dzieł sztuki sakralnej. Jednym z takich projektów było zlecone przez parafię kościoła w Starym Wielisławiu skanowanie 3D cennej figury sztuki sakralnej.
Skanery 3D Artec
W pracach konserwatorskich i tworzeniu cyfrowych kopii cennych obiektów wykorzystujemy precyzyjne urządzenia pomiarowe skanery 3D Artec. Skanery 3D Eva i Space Spider służą do skanowania zabytków, cennych dzieł sztuki i muzealnych artefaktów. Dodatkowo w razie potrzeby korzystamy z programów 3D, oprogramowania do obróbki skanów 3D Geomagic Wrap, ZBrush i programu ZW3D, który stanowi zintegrowany system CAD/CAM z modułem CAM przeznaczonym m.in. do obróbki drewna.
Następnie metodą frezowania CNC pomniejszona kopia figury została wykonana w drewnie cedrowym przez firmę Scanning 3D.
Przyjrzyjmy się kolejnym etapom procesu skanowania 3D oraz efektom pracy frezarki.
Krótka historia Kościoła w Wielisławiu
Kościół pw. Katarzyny Aleksandryjskiej należy do najstarszych zabytków sakralnych Kotliny Kłodzkiej. Sanktuarium w Starym Wielisławiu niedaleko Polanicy-Zdroju istniało już w X wieku. Było miejscem pielgrzymek, a w jego wnętrzu znajdowała się cudowna figura Matki Boskiej, którą zgodnie z legendą miał wyrzeźbić miejscowy chłop Schneinder.
Pierwszy kościół w Starym Wielisławiu został splądrowany i spalony w 1428 roku przez husytów, ocalała jedynie cudowna figura Maryi. Na jego zgliszczach zbudowano kościół murowany. Wraz z falą prześladowań ze strony protestantów w XV wieku świątynia była jedną z pięciu ostoi katolicyzmu w hrabstwie kłodzkim.
Obecny kościół wzniesiono w XV wieku i rozbudowano w kolejnych wiekach. Wnętrze świątyni jest barokowe w stylu rokoko. Prawnym właścicielem obiektu sakralnego w Starym Wielisławiu od 1974 roku jest Zgromadzenie Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. Stojąca w ołtarzu głównym kościoła słynąca cudami figurka Matki Boskiej pochodzi najprawdopodobniej u z XIII wieku.
Z tyłu wizerunku widnieją: krzyż, gąbka na długim kiju i włócznia, czyli atrybuty Męki Pańskiej. Tak bowiem, jako Matka Boska Boleściwa stojąca pod krzyżem, miała ukazać się Maryja Schneiderowi. Krzyż i atrybuty Męki Pańskiej widoczne są w tle figury w ołtarzu głównym sanktuarium w Wielisławie.