skanowanie 3D ludzi, Skanowanie 3D ludzi – branża rozrywkowa
Skanowanie 3D zabytków i dzieł sztuki
18 września 2015
skanowanie 3D ludzi, Skanowanie 3D ludzi – branża rozrywkowa
Toolex Wirtotechnologia 2015
25 września 2015

Skanowanie 3D ludzi – branża rozrywkowa

skanowanie 3D ludzi, Skanowanie 3D ludzi – branża rozrywkowa

Skanowanie 3D – w poszukiwaniu ideału

 

Skanery 3D Artec to mobilne, ergonomiczne i wysoce precyzyjne urządzenia do pomiarów. Za pomocą wiązki światła białego – skaner 3D Artec Eva lub przy użyciu wiązek światła niebieskiego – skaner 3D Space Spider można zeskanować praktycznie wszystko, obiekt o dowolnych gabarytach i dowolnych, nawet skomplikowanych kształtach.

 

Skanery 3D są jednocześnie urządzeniami całkowicie bezpiecznymi dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt. Kilkakrotnie przedstawialiśmy różne metody pomocy niepełnosprawnym osobom i zwierzętom. Dzięki osiągnięciom najnowszych technologii 3D – skanerom 3D Artec oraz drukarkom pracującym w trójwymiarze udało się pomóc chorym przynajmniej częsciowo odzyskać sprawność i zdrowie.

Dziś nowe technologie sprzyjają rozwojowi sektora o nazwie inżynieria odwrotna, umożliwiając rekonstrukcję maszyn i tworzenie dowolnych kompnentów bez potrzeby posiadania dokumentacji technicznej. Skanery 3D wpływają na produkcję w wielkich fabrykach, ratują zdrowie ludziom i zwierzętom, służą rozrywce i artystom niejednokrotnie zastępując ich zdolności manualne i przyśpieszając pracę, pokazując spektakularne efekty na ekranie kinowym. Skuteczne i błyskawicznie działające algorytmy zawarte w oprogramowaniu skanera 3D Artec Studio 11 pomagają automatycznie dopasować skany i stworzyć dokładny model 3D.

Jak skanowanie 3D ludzi?

{youtube}MiQmYPsFi48{/youtube}

Proces skanowania 3D za pomocą skanerów 3D Artec jest bezbolesny i bezpieczny, a dodatkowo trwa krótko. Ważną sprawą jest to, że rezultaty są natychmiast wyświetlane na ekranie monitora w czasie rzeczywistym, a analiza dokonanych pomiarów i dopasowanie skanów 3D jest zautomatyzowanym procesem i umożliwia szybkie uzyskanie oczekiwanych efektów.

Coraz większą popularnością cieszą się także w branży rozrywkowej. W show biznesie skanery 3D służą nie tylko do tworzenia bohaterów filmów video i gier komputerowych, ale także do opracowania efektów specjalnych.

Najpierw z wielu skanów 3D przy pomocy oprogramowania Artec Studio i Geomagic powstaje cyfrowy portret 3D. Następnie specjalista ds. skanowania 3D przystępuje do nałożenia tekstury, aby uzyskany portret był fotorealistyczny.

skanowanie 3D ludzi, Skanowanie 3D ludzi – branża rozrywkowa

Jednym z ostatnich pomysłów Organizatorów Konkursu Piękności jest stworzenie postaci  kobiety idealnej. Inicjatorom pomysłu chodzi o to, aby przy użyciu skanera 3D Artec stworzyć wizerunek kobiety wspólczesnej o idealnych proporcjach i klasycznie pięknych rysach twarzy. Oto efekty pracy specjalisty ds. skanowania 3D:

 

skanowanie 3D ludzi, Skanowanie 3D ludzi – branża rozrywkowa

W ten nieskomplikowany sposób powstał cyfrowy portret 3D kobiety o idealnej sylwetce.

Kolejnym etapem takiego eksperymentu jest opracowanie rysów twarzy oraz włosów celem uzyskania idelnej twarzy współczesnej kobiety. W oparciu o statystyki dotyczacej uznanych za idealne cech i rysów twarzy stworzono wytyczne do opracowania dzisiejszego kanonu piękna. W tym celu oprócz skanerów 3D Artec wykorzystano program ZBrush. Program ZBrush to program 3D przeznaczony przede wszystkim dla artystów, którzy potrafią rzeźbić, modelować i malować tym razem metodą cyfrową. Program ten umożliwia modelowanie dowolnych kształtów czy przedmiotów, a praca przypomina elastyczne modelowanie w glinie i rzeźbienie. Ponadto jest niezwykle precyzyjny, więc artysta ma możlliwość stworzenia dokładnie takich kształtów czy rysów, jakie sobie wymyślił lub odtworzenia istniejących. Dzięki takim możliwościom programu ZBrush można uzyskać wyjątkowe, niezwykłe efekty i stworzyć doskonały portret cyfrowy kobiety idealnej.