Usługi skanowania 3D i zastosowanie skanerów 3D

Współczesne skanery 3D

Rozwój technologii skanowania 3D oraz oprogramowania do analizy i przetwarzania tak pozyskanych danych, znacznie rozszerza zastosowanie skanerów 3D. Postęp technologiczny powoduje, że proces skanowania 3D można już skutecznie prowadzić nawet z ręki. Wszystko dzięki zastosowaniu nowego rodzaju urządzeń o większej dokładności, rejestrujących dane z wręcz nieprawdopodobną prędkością. Coraz częściej skanery zastępują konwencjonalne urządzenia pomiarowe. Można powiedzieć, że skaning 3D sprawia, że współczesna metrologia zmienia się na naszych oczach i rewolucjonizuje kolejne gałęzie gospodarki oraz rozszerza zastosowanie modeli BIM (Building Information Modeling).

Zastosowanie skanerów 3D

Zastosowanie skanerów 3D wydaje się niemal nieograniczone. Każda aplikacja wymaga jednak doboru odpowiednich urządzeń i właściwego oprogramowania. Software jest kluczowy do przetworzenia danych zebranych w trakcie skanowania na użyteczny format.

Popularne przykłady zastosowań skanerów w medycynie, budownictwie, architekturze i przemyśle to m.in.:

  • projektowanie unikalnych protez,
  • symulowanie efektów leczenia w zakresie medycyny estetycznej,
  • inżynieria odwrotna,
  • kontrola jakości,
  • projektowanie zabudów pojazdów,
  • tworzenie dokumentacji CAD 2D,
  • projektowanie mebli na wymiar,
  • tworzenie ortofotoplanów,
  • i wiele innych.

Warto mieć na uwadze, że skanery 3D sukcesywnie wypierają tradycyjne metody metrologiczne i zastępują je w produkcyjnych i inżynieryjnych systemach pomiarowych.

Okazuje się też, że skanery 3D to także znakomite narzędzie dla branży edukacyjnej i rozrywkowej oraz do celów promocji i wielu innych. Skaner 3D umożliwia m.in.:

  • tworzenie symulatorów pojazdów i samolotów,
  • cyfrowe odwzorowanie różnych obiektów fizycznych,
  • odwzorowanie na potrzeby drukowania 3D,
  • tworzenie graficznych modeli 3D do prezentacji wirtualnych,
  • odwzorowanie przestrzeni i prezentacja w formie wirtualnego spaceru,
  • cyfrowe odwzorowanie postaci do celów edukacyjnych, marketingowych oraz do prezentacji jako model drukowany w 3D,
  • odwzorowanie postaci w formie cyfrowej na potrzeby efektów filmowych i animacji,
  • odwzorowanie postaci, przedmiotów, urządzeń, budynków i otoczenia na potrzeby gier,
  • digitalizacja zbiorów muzealnych itp.
  • Bezinwazyjne skanowanie 3D i wydruk 3D rzeźby

    kopia piety skanowanie 3d muzealnictwo
  • Potrzebujesz zeskanować budynek w 3D? Trafiłeś w dobre miejsce!

    skanowanie 3d biurowca
  • Skanowanie 3D od 99zł!

    skaner 3d do małych obiektów artec micro
  • Inżynieria odwrotna

    skanowanie 3d w inzynierii

    Przy skanowaniu detali do celów inżynierii odwrotnej jest ważne aby skanery posiadały dużą dokładność oraz rozdzielczość. Dodatkowym atutem skanerów 3D, które wykorzystujemy w usługach jest ich mobilność i jesteśmy w stanie nimi skanować w trudno dostępnych miejscach. W inżynierii odwrotnej skanowanie 3D to pierwszy etap, kolejny to na podstawie wyniku skanowania czyli siatce trójkątów, stworzenie modelu 3D CAD.

  • Kontrola jakości detali

    Skanery 3d w kontroli jakości

    Pomiary z użyciem skanerów 3D są wykonywane bezstykowo, dzięki czemu elementy miękki i łatwo odkształcalne nie stanowią żadnego problemu dla tej technologii. Wykorzystując skanery różnego typu możemy kontrolować zarówno obiekty wielkoformatowe jak i bardzo małe. Odpowiednia kontrola jakości pozwala szybko wychwycić błędy produkcyjne i zminimalizować koszty z nich wynikające, a także zwiększa jakość wytwarzanych produktów.

  • Projektowanie mebli na wymiar

    Projektowanie mebli na wymiar

    Dzięki skanowaniu 3D jesteśmy w stanie dokładnie odwzorować nawet najtrudniejsze geometrycznie krzywizny lub wnęki w ścianach, co później przełoży się na dokładnie dopasowane meble. Dodatkowo posiadając skany mebli, na ich podstawie możemy zaprojektować ich odświeżone czy też zmodyfikowane wersje jednocześnie zachowując podstawowy charakter lub kształt.

  • Skanowanie 3D pod tworzenie symulatorów

    Skanowanie 3D pod tworzenie symulatorów

    Skanowanie 3D odnajduje zastosowanie m.in. przy tworzeniu symulatorów pojazdów czy maszyn. Pozwala na rzeczywiste odwzorowanie rozmieszczonych w pojeździe elementów takich jak np.: przyciski, kierownica czy odległość fotela od konsoli. W przypadkach, kiedy mamy do czynienia ze starszymi pojazdami lub takimi, do których nie ma dokumentacji 3D, to idealnym i najszybszym rozwiązaniem jest właśnie zeskanowanie takiego pojazdu.

  • Skanowanie detali do siatki trójkątów

    Jedną z metod tworzenia siatek trójkątów jest skanowanie 3D. W zależności od potrzeb skanery 3D osiągają duże dokładności i rozdzielczości, co zapewnia bardzo dobre odwzorowanie prawdziwych obiektów. Ważnym aspektem skanowania 3D jest to, iż jest to metoda bezkontaktowa i bezinwazyjna, dzięki czemu można ją wykorzystywać nawet w przypadku pomiarów obiektów elastycznych/miękkich.

  • Skanowanie do wydruku 3D

    Siatka trójkątów na podstawie skanu 3D

    Skanowanie 3D jest bardzo dobrym rozwiązaniem do tworzenia siatek trójkątów, na podstawie, których można później drukować w 3D.

    Skanowanie zapewnia bardzo dobre dokładności i rozdzielczości skanów. Po obróbce danych ze skanowania siatkę trójkątów można skalować, co pozwala na drukowanie i odtwarzanie detali w różnych rozmiarach, można także ją modyfikować. Skanowanie 3D pozwala również na skanowanie zepsutych rzeczy, które można zeskanować w częściach, wykonać na ich podstawie jedną siatkę trójkątów i wydrukować cały obiekt.

     

  • Skanowanie pod projektowanie zabudów pojazdów

    Zeskanowana w 3D zabudowa pojazdu

    Projektowanie różnego rodzaju zabudów samochodów użytkowych od zera jest to proces długo trwały i skomplikowany.

    Wykorzystując skanowanie 3D możemy ten proces w znaczący sposób przyspieszyć. Wynik skanowania wnętrza pojazdu można wykorzystać jak baza do zaprojektowania zabudowy według potrzeb klienta. Posiadamy również odpowiednie oprogramowanie, które pozwoli nam stworzyć projekt zabudowy. Może być to projekt zabudowy zabezpieczającej przestrzeń ładunkową, jak i rozbudowany projekt zabudowy termoizolacyjnej. Oferujemy usługę skanowanie wnętrz samochodów użytkowych oraz w razie potrzeby przeprowadzenie projektu wg wytycznych klienta.

     

  • Tworzenie dokumentacji 2D

    Wyniki skanowania 3D świetnie nadają się do przygotowania szczegółowej dokumentacji 2D.

    Dzięki możliwości wykonywania szkiców na podstawie przekrojów z siatki trójkątów, można szczegółowo odwzorować wszystkie detale bez ryzyka, że jakieś szczegóły zostaną pominięte. W podobny sposób można przygotować płaskie rysunki, które będą odczytywane przez maszyny i umożliwią wykonanie obróbki.

     

  • Umieszczanie modeli 3D na stronach internetowych

    Modele 3D na stronach internetowych to kolejny krok w kierunku atrakcyjnego przedstawienia oferowanych produktów dla klienta lub odbiorcy.

    Zainteresowany może ‘podejrzeć’ model 3D z każdej możliwej strony, dzięki czemu będzie miał pewność, że potencjalny zakup będzie w pełni odpowiadał jego oczekiwaniom. Poza rynkiem sprzedażowym przestrzenne modele umieszczone na stronach internetowych bardzo dobrze sprawdzają się np. w instytucjach kulturalnych takich jak muzea (wizualizacja zbiorów) lub w przemyśle, gdy chcemy szybko wysłać model do dalszej weryfikacji.

     

  • Wirtualny spacer

    Wirtualny spacer może być świetnym materiałem promocyjnym w wielu dziedzinach.

    Wirtualne spacery powstają w specjalistycznym oprogramowaniu 3D, umożliwiającym tworzenie panoramy, na którą następnie nakłada się obraz ze zdjęć, skanu 3D lub gotowych modeli 3D, z kilku takich panoram można wykonać wirtualny spacer. Wartością dodaną do takiego rozwiązania mogą być napisy, lektor lub odnośniki do kolejnych miejsc.

    Dzięki najnowocześniejszej technologii wirtualny spacer może zostać wykonany z najwyższą dokładnością i rozdzielczością danych wynikowych.

  • Wydruk postaci 1:1

    Wydruk postaci 1:1

    Druk 3D jest coraz popularniejszym rozwiązaniem służącym zarówno inżynierii odwrotnej i szybkiego prototypowania, jak i do celów marketingowych czy też rozrywkowych.

    Dzięki szerokiemu wachlarzowi możliwości, jakie daje technologia druku 3D oraz skanery 3D, jesteśmy w stanie odtwarzać np. całe postacie w skali 1:1. Pozwala to w szybki i łatwy sposób przenieść wizję artysty do rzeczywistości. Dzięki zastosowaniu ręcznych skanerów 3D możemy zaoszczędzić dni, a nawet tygodnie pracy artysty jednocześnie tworząc model o wysokim stopniu szczegółów!

    Druk całych postaci w skali 1:1 może być również przydatny w medycynie, aby odtworzyć części ciała pacjentów do dalszych badań i analiz.

  • Animacje w filmach

    Tworzenie animacji w przemyśle filmowym

    Skanery 3D mogą odgrywać kluczową rolę w filmowych animacjach.

    Dzięki technologii skanowania można w szybki sposób stworzyć wirtualną wersję rzeczywistej postaci, a także całej lokalizacji z odwzorowaniem wszystkich szczegółów (czyli budynki, rynki, place). Takie dane świetnie nadają się do późniejszych prac w programach graficznych. Dają możliwość przygotowywania animacji i efektów specjalnych.

     

     

  • Ortofotoplany

    Widok na zagos[podarowanie przestrzenne - Ortofotoplany

    Ortofotoplan jest to matematycznie określony dwuwymiarowy i przeskalowany obraz rzeczywistego obiektu lub przestrzeni.

    Inaczej jest to prezentacja zdjęć lub ich części w postaci metrycznego odwzorowania na powierzchni np. budynku. Mogą powstawać na podstawie zdjęć naziemnych, lotniczych, skanów 3D lub z połączenia zdjęć ze skaningiem.

    Ortofotoplany mogą być doskonałym rozwiązaniem do prezentacji planów obiektów architektonicznych, zabytków itp. jak również archiwizacji i digitalizacji istniejących i również zniszczonych zabytków, których zdjęcia zostały zachowane.

     

     

  • Animacje i tworzenie modeli do gier

    Podgląd wczesnego etapu digitalizacji postaci z Artec Leo

    Wykorzystanie wyników skanowania 3D odnajdujemy m.in. w animacjach czy też w modelach gier

    Dzięki skanerom 3D można w szybki sposób uzyskać geometrię wirtualną, co skraca czas wykonania modelu wykorzystanego w grach, jak i daje całkiem nowe możliwości – realistyczne odwzorowanie obiektów, których się nie da zaprojektować w 3D w standardowy sposób.

    Do realizacji usług w tej dziedzinie wykorzystujemy ręczne skanery 3D, które cechują się dużą szybkością skanowania, mobilnością oraz realistycznym odwzorowaniem kolorów. Wykorzystywane skanery są bezpieczne dla oczu, więc bez problemu możemy skanować ludzi. W razie potrzeby możemy zeskanować całe budynki jako przygotowanie pod scenerię w grach czy animacjach.

     

  • Digitalizacja zbiorów muzealnych

    Figurka w 3D Digitalizacja zbiorów muzealnych

    Digitalizacja zbiorów jest to skanowanie 3D eksponatów muzealnych tak, aby powstał model 3D idealnie odzwierciedlający geometrię jak i kolor.

    Szczególnie ważna jest bezinwazyjność takiego procesu oraz doświadczenie przy pracy z cennymi eksponaty. Posiadamy w swojej ofercie ręczne skanery 3D, które umożliwiają skanowanie detali bezdotykowo, dzięki czemu nie trzeba pokrywać zbiorów środkami matującymi.