Artec dostarcza skanery 3D współpracownikom BMW
Artec dostarcza skanery 3D współpracownikom BMW – pracowni MakerSpace
Skanery 3D Artec, Eva i Space Spider są teraz ogólnodostępne na Uniwersytecie w Monachium
Artec 3D, lider w dystrybucji oraz produkcji profesjonalnego oprogramowania i sprzętu, ogłosił współpracę z MakerSpace, zaawansowaną pracownią technologiczną w Centrum Innowacji Uniwersytetu Monachijskiego, UnternehmerTUM (Technical University of Munich). Obecnie wszyscy pracownicy MakerSpace mają dostęp do skanerów 3D Eva i Space Spider marki Artec.
Koncepcja otwartych pracowni pojawiła się na razie tylko w Europie. To jedyna inicjatywa tego typu na światową skalę. Firma MakerSpace rozpoczęła współpracę z BMW Group podczas trwania Centrum „Entrepreneurship” w Garching, w pobliżu Monachium.
1500 metrów kwadratowych pracowni stanowią różne obszary produkcyjne, m.in. warsztaty maszynowe do obróbki metalu, drewna, tekstyliów oraz hala do produkcji elektroniki. Używając drukarek 3D, noży do cięć laserowych i wodnych, nowe kształty mogą być wyprodukowane ze wszystkich przetworzonych materiałów.
MakerSpace dysponuje najnowszą technologią w pracowni w centrum Uniwersytety Monachijskiego ( TU München).
Prototyp ponad prezentacją Power Point
Zgodnie z zasadą „Prototyp jest ponad prezentacją w Power Point”, pracownia innowacji jest punktem spotkań pracowników firm: BMW, Bosch i Siemens. Spotykają się tam również studenci, założyciele start-upów i entuzjaści rękodzieła. MakerSpace tworzy miejsce dostępne dla wszystkich. Jedyne koszty to tylko miesięczne członkostwo i pół dniowe szkolenie na każdej z maszyn.
Mobilne skanery 3D Artec są dokładnie tym czego potrzebujemy. Znakomicie uzupełniają portfolio naszych produktów. Skanery są łatwe w obsłudze i zapewniają wysoką jakość, co czyni je idealnymi urządzeniami dla naszych planów,” opowiada Phill Handy, dyrektor generalny MakerSpace. „Skanery Artec są brakującym ogniwem między prototypem a modelem CAD, gdyż potrafiĄ uchwycić to, co zostało wyfrezowane, wydrukowane i cięte za pomocą innych maszyn.”
Phill Handy to mózg całej operacji, osoba kontaktowa i dusza warsztatu produkcyjnego. Dzięki swym amerykańskim korzeniom Phill jest w stanie przekazać ducha kultury DIY (do it yourself – zrób to sam) w Niemczech. „ Chodzi o wymianę pomysłów między ludźmi, nieważne gdzie pracują, czy są studentami czy tylko entuzjastami,” opowiada Phill.
„Lekkie i mobilne skanery 3D Artec są dokładnie tym, czego potrzebujemy, znakomicie uzupełniają nasze portfolio” – zapewnia Phill Handy, dyrektor generalny MakerSpace.
Prawdziwa rewolucja 3D – skanery 3D w pracowni MakerSpace
Artec i MakerSpace idą razem nie tylko technologicznie – ich filozofie firmowe również mają wiele wspólnego: Artyom Yukhin, dyrektor generalny i współzałożyciel firmy Artec 3D, promuje wykorzystywanie technologii 3D wśród konsumentów i zwiększenie liczny odbiorców dzięki większej dostępności skanerów. Dostarczenie skanerów 3D Artec firmie MakerSpace to kolejny krok w tym kierunku.
W celu umożliwienia płynnej integracji skanów 3D w cykl produkcji CAD, Artec Studio 11 pozwala na bezpośredni eksport do różnych programów CAD.
Przenośne skanery 3D Artec mogą być używane poza pracownią MakerSpace, aby udowodnić użytkownikom jak łatwe jest ich użycie. Dodatkowo, najnowsza wersja oprogramowania Artec Studio 11 jest prosta nawet dla użytkowników, którzy wcześniej nie mieli do czynienia ze skanowaniem 3D. Wiele zautomatyzowanych funkcji takich, jak tryb autopilota, tworzone modele 3D mają wysoką jakość i są precyzyjne. Autopilot prowadzi użytkownika przez cały proces skanowania, zadając kilka prostych pytań w celu określenia charakterystyki skanowanego obiektu i wymogów efektu końcowego. Artec Studio 11 usuwa niepotrzebne dane, automatycznie dopasowuje do siebie skany za pomocą kliknięcia myszką i dobiera najbardziej efektywny algorytm 3D dla danego typu plików. W wyniku działania skanerów powstaje bardzo precyzyjny model 3D, o odpowiednio wysokiej jakości jak ten wykonany przez doświadczonego użytkownika. W celu umożliwienia płynnej integracji skanów 3D w procesie CAD, Artec Studio 11 pozwala na bezpośredni eksport do różnych programów CAD.
Koncepcja warsztatu technologii 3D
Ta wyjątkowa koncepcja zakładu produkcyjnego/ warsztatu została zrealizowana we współpracy z grupą BMW na Centrum Entrepreneurship w Garching, niedaleko Monachium. MakerSpace oferuje różne obszary produkcyjne, takie jak: warsztaty maszynowe do obróbki metalu, drewna, tekstyliów i elektroniki. Używając drukarek 3D, cięć laserowych i wodnych, nowe formy mogą być produkowane ze wszystkich przetworzonych materiałów. Zespół MakerSpace oferuje szkolenia i konsultacje oraz eventy dla ludzi o różnym poziomie wykształcenia w zakresie nowych technologii.
Oprócz grupy BMW, pracownia MakerSpace jest również wspierana przez szereg innych, znanych firm: EOS przedstawił obecnie najbardziej zaawansowaną drukarkę 3D w technologiii spiekania laserowego. Firma Bosch zaopatruje warsztat w najnowszy, profesjonalny sprzęt, zasilanie i narzędzia. Firma National Instruments dostarczyła zintegrowany sprzęt i oprogramowanie do wykonywania pomiarów, kontroli i regulacji systemu. Autodesk stworzył wszechstronne środowisko pracy do projektowania i tworzenia danych. Niemieckie fundacje naukowe Zeidler-Forschungsstiftung i Hans Sauer Stiftung zapewniają stypendia użytkownikom korzystującym z pracowni MakerSpace.