Wykorzystanie skanerów 3D w digitalizacji
Skanery 3D są szeroko wykorzystywane w digitalizacji zwłaszcza na potrzeby muzealnictwa. Poznajcie lepiej ten proces, po co się go wykonuje oraz w jakim celu.
Czym jest digitalizacja?
Zacznijmy od tego czym jest digitalizacja. Jest to proces, który pozwala na zmianę informacji pochodzących z przedmiotów realnych (samochód, pomieszczenie, rzeźba itp.) na formę cyfrową. Dzięki temu możliwe będzie przetworzenie danych pochodzących ze świata realnego na urządzeniu elektronicznym takim jak komputer czy tablet. Jest to bardzo często wykorzystywane na potrzebny muzealnictwa w celu digitalizacji zbiorów w cyfrowych bibliotekach. Proces ten bardzo spopularyzowała pandemia, gdy wszystkie tego typu obiekty były zamknięte. Wcześniej zbiory online służyły głównie jako kopia, która zostawała w przypadku zaginięcia lub zniszczenia obiektu, a obecnie digitalizacja pozwala na stworzenie wystawy lub spaceru wirtualnego. Dzięki temu wybrane muzea można odwiedzać wygodnie ze swojego domu bez potrzeby podróżowania do często odległego rejonu ziemi.
Skan 3D rzeźby
Do jakich celów wykorzystywana jest digitalizacja?
Jak wyżej zostało wspomniane digitalizacja wykorzystywana może być do prowadzenia bibliotek cyfrowych, tworzenia wirtualnych wystaw oraz spacerów, ale również do przenoszenia w świat cyfrowy różnego rodzaju obiektów i poprawiania ich wyglądu, dopasowywania nowych części czy przygotowywania wydruków 3D. Modele 3D, które otrzymujemy po wykonaniu digitalizacji odzwierciedlają najmniejsze szczegóły wybranego obiektu, a do tego są dla niego całkowicie bezpieczne. Skanery 3D, którymi wykonywana jest digitalizacja mogą być wykorzystywane nawet do najbardziej delikatnych oraz drogocennych obiektów znajdujących się w muzeach. Skany 3d zawierają informacje takie jak tekstura oraz kolor skanowanego obiektu, dzieła sztuki, przedmiotu lub pomieszczenia dzięki czemu otrzymujemy doskonały model 3D. Digitalizacja jest również wykorzystywana w architekturze – pozwala na odwzorowanie zarówno wnętrza, fresków, ornamentów, jak i fasad z ich najdrobniejszymi szczegółami. Jednak nie tylko budynki mogą być skanowane 3D w celu digitalizacji – są to również takie elementy jak bramy czy płoty.
Skan 3D Enigmy wykorzystywany do stworzenia wirtualnej wystawy
W jakich branżach wykorzystywana jest digitalizacja?
Digitalizacja nie tylko wykorzystywana jest, jak już zostało wcześniej wspomniane, w muzealnictwie oraz architekturze. Bardzo chętnie sięgają po nią również specjaliści od efektów specjalnych w filmach czy twórcy gier, aby wyglądały one niezwykle realistycznie – w końcu tego oczekuje współczesny odbiorca. Kolejną dziedziną, która wykorzystuje skanery 3D jest medycyna – tutaj przydaje się niezwykła precyzja, która pozwala na idealne dopasowania implantów czy protez do potrzeb pacjenta. Podobna rzecz tyczy się weterynarii – tam również wykorzystywane są skanery 3D (poznaj historię Tami i jej ortezy). Digitalizacja jest również szeroko wykorzystywana w motoryzacji czy lotnictwie do projektowania części, udoskonalania ich lub przeróbek oraz tuningu. Niemalże cały przemysł korzysta z dobrodziejstwa skanerów 3D – dzięki nim tworzone są elementy z tworzyw sztucznych oraz matryce a wyniki skanowania wykorzystywane są w celach inżynierii odwrotnej oraz kontroli jakości! A to na pewno nie wszystkie możliwe zastosowania. Przy skanerach 3D limitem jest tylko wyobraźnia. Bez skanerów 3D nie byłoby digitalizacji!
Realizacje digitalizacji z wykorzystaniem skanerów 3D
Teraz czas pokazać realizacje! Skanery 3D realnie pomagają tworzyć współczesny świat, dostosować się do jego tempa! Pierwszy przykład związany z muzealnictwem to tworzenie wirtualnych wystaw na potrzeby polskich muzeów – czytaj więcej! W tym przypadku skanowane były bezcenne obiekty w taki sposób, aby mogły zostać przeniesione na ekrany naszych komputerów – była to między innymi słynna maszyna szyfrująca Enigma. Kolejnym przykładem jest skanowanie świętej rzeźby specjalnie na przyjazd papieża – chcecie się dowiedzieć, dlaczego musiała zostać zdigitalizowana – więcej przeczytacie klikając tutaj. Te dwa przykłady powyżej pokazują jak dokładne, ale również jak bezpieczne są skanery 3D i ich wykorzystywanie nawet przy pracy z delikatnymi dziełami. Nowoczesne skanery również sprawdzają się do skanowania 3D powierzchni błyszczących, czarnych lub ażurowych, co dla poprzednich generacji tych urządzeń stanowiło nie lada wyzwanie.
Skanery 3D mogą być również wykorzystywane w archeologii – na przykład w celu uzupełnienia… szkieletu dinozaura! Więcej na ten temat dowiesz się z tego wpisu – kliknij tutaj.
Chcesz wiedzieć więcej – napisz do nas!